Existujú iba dve výnimky:
1. Ak poistenec odchádza pracovať do zahraničia na akýkoľvek dlhý čas (trebárs aj dva dni) a má tam riadnu pracovnú zmluvu. Vtedy za neho platí poistenie zamestnávateľ v krajine, kde bude pracovať.
2. Ak poistenec odchádza za akýmkoľvek účelom na dlhšie ako šesť mesiacov a na čas svojho odchodu sa komerčne poistil (stačí štandardné cestovné poistenie).
Čo treba urobiť:
* Aby poisťovňa poistenca odhlásila, musí potvrdiť jednu z týchto dvoch skutočností. Keď sa vráti späť na Slovensko, musí sa opäť do poisťovne prihlásiť, a to do ôsmich dní, inak mu môžu účtovať za omeškanie 0,1 percenta na deň z poistenia, ktoré ma zaplatiť. a za nesplnenie si oznamovacej povinnosti ďalších 100 korún na deň. Tieto pokuty si však poisťovne nemusia, ale môžu vyúčtovať. Niekedy to nerobia.
* Ak sa zabudne poistenec pred cestou do zahraničia odhlásiť a urobí tak až po návrate, môžu ho síce vyňať z poistenia spätne, no časť poistenia bude predsa musieť uhradiť – a to sumu, ktorú poisťovňa za neho odviedla lekárovi ako kapitačné platby za to, že má pacienta v evidencii, hoci za celý čas ho ani nevyšetril, ani neliečil.
Rada pre študentov:
* Ak odchádza do zahraničia študent riadneho denného štúdia, za ktorého poistenie hradí štát, mal by sa tiež odhlásiť zo zdravotnej poisťovne a radšej si zaplatiť komerčné poistenie. Ak mu totiž v zahraničí budú musieť napríklad vyoperovať slepé črevo, slovenská zdravotná poisťovňa zaplatí za zákrok iba toľko peňazí, koľko sa zaň platí u nás.
Príklad: Na operáciu môžete dostať zo Slovenska 18-tisíc, no v Nemecku stojí 150-tisíc. Zvyšok si potom musí doplatiť poistenec sám.
Rada pre zamestnaných:
* Ak poistenca vysiela do zahraničia jeho zamestnávateľ, teda výplatu bude dostávať od firmy na Slovensku, nemusí si s týmto ani inými odvodmi robiť starosti. Zamestnávateľ mu ich strhne z výplaty a uhradí poisťovniam. Aj tu sa však odporúča radšej sa odhlásiť zo zdravotnej poisťovne a platiť si komerčné cestovné poistenie.