
FOTO – ARCHÍV TASR
Dostali ste výhodnú pracovnú ponuku v zahraničí? Alebo odchádzate do zahraničia ako aupair, dobrovoľník či tam idete študovať? Skôr, než vycestujete, mali by ste si zistiť, čo všetko ste povinní štátu platiť i napriek tomu, že budete určitý čas za jeho hranicami.
Ľahostajných by totiž po návrate na Slovensko mohlo čakať nepríjemné prekvapenie. Rovnako ako Bratislavčanku Luciu. Skončila strednú školu a odišla pracovať ako aupair. Najskôr rok v Anglicku, potom dva roky vo Francúzku. Pred cestou sa odhlásila zo zdravotnej poisťovne, po návrate sa opäť prihlásila. „Hovorili, že je všetko v poriadku, vraj nemám nedoplatky.“
Po ďalšom roku však prišlo prekvapenie, poisťovňa zistila, že Lucia sa počas zahraničného pobytu nikde nepoistila. Poisťovňa jej vyrubila nedoplatok 16-tisíc a k tomu 40-tisíc ako penále. „Nedoplatok som uhradila. Pokiaľ ide o penále, požiadala som o odpustenie, uvidím, ako to dopadne. Počula som však, že sa neodpúšťa celá suma, iba jej časť,“ obáva sa Lucia.
Podľa Výskumného ústavu práce, sociálnych vecí a rodiny v tomto období určite o odchode za prácou do krajín Európskej únie uvažuje 21,4 percenta respondentov a asi o ňom uvažuje ďalších 25,3 percenta. Ide predovšetkým o mladých ľudí vo veku 18 až 24 rokov a potom vo veku 25 až 39 rokov.
Ak patríte k tým, čo najbližšie mesiace strávia v zahraničí, či už v práci, v škole, alebo ako dobrovoľníci, prečítajte si, aké poplatky by ste mali hradiť doma aj napriek tomu, že budete za hranicami.