
Najmladšou basketbalistkou v nominácii Slovenska na majstrovstvá Európy v Grécku je 16-ročná Marie Růžičková. Na snímke bojuje o loptu s Poľkami Agnieszkou Bibrzyckou (vľavo) a Elžbietou Trzešinskou v poslednom zápase Veľkej ceny Slovenska v Košiciach, v ktorom naše prehrali 81:89. FOTO TASR - SVÄTOPLUK PÍSECKÝ
BRATISLAVA - Peter Kováčik, tréner slovenských basketbalistiek, ktoré čakajú od piatku budúceho týždňa majstrovstvá Európy v gréckych mestách na Peloponéze Amaliada a Patras, vyhlásil včera bez okolkov: „Uspokojí má iba medaila, prípadne štvrté miesto, ak pred nami skončí Grécko. Teda postup na olympiádu. Všetko ostatné budem považovať za neúspech. Môj osobný, za ktorý preberiem zodpovednosť.“
Po rozpačitých výkonoch v príprave vyzneli slová odvážne. Slovenky v sérii dvanástich priateľských stretnutí na troch turnajoch vyhrali tri (nad Tureckom, Belgickom a juniorkami Bulharska). V Turecku, Francúzsku a Košiciach postupne prehrali s Českom, Ruskom, Ukrajinou, Nemeckom, Poľskom, Francúzskom, našou rezervou, Gréckom a ešte raz s Poľskom.
V skupine do tretej priečky
„Mohol by som opatrne vyhlasovať, že chceme skončiť lepšie než na poslednom šampionáte (naše skončili ôsme - pozn. red.). Nízke ciele sa mi priečia. V zložení účastníkov gréckeho podujatia vidím veľkú silu v tímoch Ruska a Česka, iba o trochu menej Francúzska a Španielska. Slovensko som do ,zoznamu‘ úmyselne nezaradil,“ povedal kouč.
Náš výber začína skupinu v Amaliade s jedným z favoritov Ruskom, potom sa postupne stretne so Španielskom, Ukrajinou, Belgickom a Maďarskom.
„Ruský vicemajster sveta sa cieľavedome pripravuje štyri roky pod vedením chýrneho trénera Kapranova. Iste bude favorit. Ani jeden súper v súčasnom európskom ženskom basketbale nie je však neporaziteľný. Nechceme v skupine skončiť horšie než tretie. Štvrťfinálový súboj do kríža so súperom z druhej základnej skupiny je kľúčový pre celý šampionát. Tento ,krutý‘ systém platí už roky, sme naň pripravení,“ poznamenal Kováčik. V Pyrgose hrajú Česko, Srbsko a Čierna Hora, Grécko, Poľsko, Izrael a Francúzsko.
Kritizujte, ale po šampionáte
Tréner reagoval aj na vlnu kritiky po zlých výsledkoch, najmä na poslednom turnaji, Veľkej cene Slovenska v Košiciach. „Výsledky v príprave nie sú až také dôležité. Vyskúšali sme osemnásť adeptiek na reprezentačný dres. Každej sme chceli dať priestor. Forma hráčok musí kulminovať na šampionáte. Ak sa tam nedostavia výsledky, môže prísť na rad kritika. Do Grécka však cestujeme sebavedomo. Dvanástka nominovaných zatiaľ prakticky spolu nehrala.“
Slovenky cestujú do Grécka už zajtra. Štartujú ešte na turnaji v Pyrgose v konkurencii Francúzok, Grékyň a Belgičaniek. Kováčik zdôraznil, že pri zužovaní kádra na konečnú dvanástku mu nedalo spať obsadenie jedného postu. Ktorého? To odmietol špecifikovať. „S asistentom Justínom Sedlákom sme vyberali veľmi starostlivo a zvažovali viacero možností a alternatív. Postupovali sme na základe niekoľkých kritérií, no asi najdôležitejšie z nich bola ochota reprezentovať. Druhým, no nemenej významným, bola výkonnosť. Družstvo musí mať súlad nielen podľa postov. Podstatné je i vekové zloženie, skĺbenie skúsenosti s mladosťou. Na Slovensku sa menia generácie. Žiaľ, prípravu narušilo množstvo zranení a chorôb. V súčasnosti je výber viac-menej zdravotne v poriadku,“ hovoril Kováčik.
Scestný postoj verejnoprávnej televízie
Generálny manažér družstva Roman Adamčík informoval o nepochopiteľnom postoji Slovenskej televízie. „Cez našu asociáciu sme našli firmu ,zbláznenú‘ do basketbalu, ktorá bola ochotná hradiť kompletné vybavenie štábu na priame prenosy, prípadne záznamy. Televízia nemusela dať ani halier, sponzor by hradil aj pobyt redaktorov. Chápali sme neľahkú finančnú situáciu v STV. Odpoveď bola nezmyselná. Verejnoprávna inštitúcia platená štátom odmietla vysielať stretnutia slovenskej reprezentácie bojujúcej o postup na OH z programových dôvodov.“
V tejto súvislosti pripomíname, že slovenské basketbalistky sú po hokejistoch jednoznačne naším najúspešnejším kolektívom, ktorý postupne skončil na majstrovstvách Európy: 1993 (Perugia) - tretí, 1995 (Brno) - štvrtý, 1997 (Budapešť) - druhý, 1999 (Katovice) - štvrtý, 2001 (Le Mans) - ôsmy. Na MS: 1994 (Austrália) - piaty (najlepší z Európy), 1998 (Nemecko) - ôsmy (štvrtý z Európy). Olympiáda v Sydney - siedmy (tretí z Európy). Zo všetkých podujatí, okrem MS v Austrálii 1994, boli na Slovensku priame prenosy v STV (ME vo Francúzsku na kanáli Sport 1). Na šampionáte u protinožcov pred deviatimi rokmi bol redaktor STV, ktorý priamo informoval, a štáb pripravil záznamy.
Nominácia - rozohrávačky: Barényiová (bez klubovej príslušnosti/162 cm), Borovičková (USK Praha/169), krídelníčky: Žirková (Gambrinus Brno/176), Belanská (UMB Banská Bystrica/176), Číkošová (MBK SCP Ružomberok/182), Luptáková (Basket Calais/186), Nagyová (bez klubovej príslušnosti/178), pivotky: Lásková (Ružomberok/187), Lichnerová (Zalaegerzeg/190), Hiráková (bez klubovej príslušnosti/190), Kováčová (Gambrinus Brno/189), Růžičková (GYSEV Šopron/191). Náhradníčky: Mračnová (180), Kozmonová (obe Slovan Bratislava/189), Magerčiaková (AGM Banská Bystrica/188). V prípade zranenia niektorej hráčky z dvanástky môže tím ešte deň pred ME doplniť pripravená náhradníčka.