
V Kábule sa teraz zúrivo stavia, stavia sa však len pre bohatých a cudzincov. Ostatní žijú bez elektriny a mimo mesta. FOTO PRE SME – PAIKAR
„Boli sme komunisti, ale neprestali sme byť veriacimi moslimami. Komunizmus, to je sociálna spravodlivosť, a to isté hlása aj islam. Tak o čo ide?“ Komentuje búrlivú diskusiu o znovuzrodení afganskej komunistickej strany Junus, ktorý to kedysi dotiahol na oblastného tajomníka. Oficiálne úrady zhodnotili minulotýždňový zakladajúci zjazd afganských komunistov ako provokáciu. Ministerstvo spravodlivosti dokonca vyzvalo na zatknutie iniciátorov.
Tými sú predovšetkým dôstojníci vo výslužbe, ktorí slúžili v afganskej armáde podporujúcej sovietsku inváziu. Viac ako 800 bývalých straníckych činiteľov i nováčikov sa rozhodlo založiť Zjednotenú národnú stranu Afganistanu, pokračovateľku neslávne známej Národnej demokratickej strany.
Afganskí komunisti sa zišli verejne prvý raz od roku 1992, keď ich zvrhli mudžahedíni. Ich vodcu, posledného komunistického prezidenta Afganistanu Muhammada Nadžibulláha v septembri 1996 Taliban obesil na hlavnom námestí Kábulu.
Podľa afganských novinárov nemusí ísť o marginálne hnutie. Chudobné a nevzdelané obyvateľstvo je ľahko prístupné demagógii. Komunisti majú navyše jednu výhodu. Mnoho ľudí si komunistické obdobie v Afganistane spája s určitým pokrokom. Stavali sa školy a továrne, ženy mohli pracovať, v rámci boja proti hladu dostávali ľudia potravinové lístky a v kultúre sa objavila estráda.
Dnes, takmer dva roky po páde Talibanu sa situácia väčšiny Afgancov mení k lepšiemu len veľmi pomaly. K nespokojnosti prispieva aj rast cien. Platy však zostávajú žalostne nízke a mzda dolár denne sa pokladá za priemernú. Ceny bytov sú astronomické, čo spôsobila prítomnosť cudzincov.
Dvojposchodový dom vo štvrti Vazir Akbar chan vyjde na 300-tisíc dolárov, v luxusnejšom prevedení až na milión dolárov. Ceny za nájmy sa pohybujú od 2000 dolárov až do 28-tisíc mesačne za sídlo s európskymi kúpelňami. V jednoduchších štvrtiach možno nájsť dom za 600 dolárov mesačne, ale i to je pre bežného Afganca veľa. Nezostáva, než sa sťahovať do okrajových častí, ktoré skôr než mesto pripomínajú rozľahlé zborenisko obklopené smetiskom.
„Za komunistov tiekla teplá voda, záchod splachoval a fungovalo ústredné kúrenie, telefón i elektrina,“ spomína Junus na byt na sídlisku, za ktorý pred 15 rokmi platil 6 dolárov mesačne a ktorý dnes vyjde na 200. Junus teraz za hlinenú chatrč platí 80 dolárov a keby nemal syna v Iráne, zostal by na ulici.
„Ja by som na demonštráciu išiel, aby som vláde ukázal, že musí niečo robiť pre chudobných,“ komentuje Junus správy, podľa ktorých sa komunisti chystajú na výstražný míting. Vláda a duchovenstvo ale varujú, komunisti sú rovnako ako talibovia pokladaní za nositeľov krajne nežiaducej ideológie.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul pre SME