MOSKVA – Kremeľ presadil volebný zákon, ktorý hrozí médiám zrušením, ak zverejnia podrobnosti o osobnom živote ľudí kandidujúcich v parlamentných voľbách alebo budú analyzovať ich politiku. Ako včera napísal britský denník The Guardian, cieľom tohto dekrétu podpísaného prezidentom Vladimirom Putinom je zabrániť „čiernej reklame,“ alebo „pošpiňovaniu“, ktoré pokazilo predchádzajúce voľby.
Dekrét však rozhorčil opozičných poslancov a novinárov. Niektorí dokonca hovoria, že to je návrat kontroly politickej diskusie z čias Sovietskeho zväzu. Prezidentský dekrét zakazuje akékoľvek prognózy výsledkov počas volebnej kampane a požaduje, aby médiá o jednotlivých kandidátoch informovali rovnakou mierou, čo je prakticky nemožné, lebo vo voľbách kandiduje 44 politických strán. Za porušenie tohto práva môžu byť uzavreté po dvoch varovaniach.
„Zákon podstatne obmedzuje slobodu tlače,“ povedal významný predstaviteľ liberálnej strany Jabloko Alexander Šišlov. Podľa neho bol dokonca ešte drastickejší, keď ho prezentovali parlamentu, a poslanci z neho niektoré z najdrsnejších pasáží odstránili. „I teraz si zachováva svoj represívny charakter. Jeho prijatie je veľmi alarmujúcim znakom pre ruskú budúcnosť,“ dodal.
Existencia dekrétu vyšla najavo, keď Putin začal minulý týždeň kampaň pred parlamentnými voľbami a ohlásil dátum konania volieb na 7. decembra. Prezidentské voľby sa majú uskutočniť v marci.
Putin, ako sa zdá, sa už podľa denníka sám dostal do konfliktu so zákonom. Minulý týždeň sa totiž objavil v televízii, aby podporil vo voľbách na gubernátora Petrohradu Valentinu Matvijenkovú, hoci zákon zakazuje vrcholným predstaviteľom využiť svoje postavenie na podporu ich strán a kandidátov. Súd začal vypočúvanie v súvislosti s týmto činom, ale niektorí vysoko postavení predstavitelia sú podľa ústavy pred súdnym stíhaním chránení imunitou.
„Žijeme v krajine, kde každý od prezidenta až po žobráka nedodržiava zákony. Ak to bude pokračovať, budeme mať veľké problémy,“ reagoval na to šéf opozičného Zväzu pravicových síl Boris Nemcov.
Novinári v Petrohrade už ako prví pocítili nové obmedzenia. Jeden denník nechal na protest proti tomu svoju prvú stranu prázdnu a vnútorné strany zaplnil článkami o fiktívnych voľbách vo vzdialenej krajine – v skutočnosti o voľbách v Petrohrade, ale so zmenenými menami kandidátov. (čtk)