Francúzsko diskutuje o výzbroji európskych armád. Od momentu, ako sa v jeseni Poľsko rozhodlo uprednostniť americké stíhačky F-16 pred európskymi, a predovšetkým francúzskymi, panuje vo francúzskych obranných a strategických kruhoch nepríjemná atmosféra. Objavil sa dokonca návrh, ktorý by mal Európskej komisii prikázať trestať krajiny Európskej únie, ktoré by si kúpili neurópsku výzbroj.
Tento týždeň sa v Paríži začala neskorá letná univerzita. Sériu diskusií poslancov, zástupcov zbrojného priemyslu, armády a novinárov pripravil výbor na obranu francúzskeho Národného zhromaždenia. Jednou z tém je aj európska výzbroj európskych armád.
Predseda výboru pre obranu francúzskeho parlamentu Guy Teissier a zbrojárski lobisti z francúzsko-európskych spoločností EADS a Dassault Aviation sa snažia Európskej komisii navrhnúť direktívu, ktorá je v ostrom rozpore s myšlienkou voľného trhu. Aby sa v budúcnosti nestalo, že Holanďania, Briti alebo Poliaci, či Slováci investujú skôr do nákupu amerických strojov, výbor žiada sankcie. Tie by sa mali použiť na špičkový výskum, ktorý by mal zvýšiť úroveň európskych zbraní.
Teissier a jeho kumpáni si to predstavujú tak, že terajší aj budúci členovia Európskej únie si budú výzbroj kupovať len od svojich európskych kolegov. Sú presvedčení, že takáto solidarita povedie k zvýšenej kompatibilite európskych armád.
Skutočným dôvodom obmedzenia trhu na krajiny EÚ to však asi nie je. Francúzskym poslancom ide hlavne o skončenie vojenskej dominancie Spojených štátov.
Na začiatku operácie v Iraku sa francúzska tlač intenzívne venovala informácii, podľa ktorej sa Francúzsko nie nechcelo, ale nemohlo akcie po boku Británie a USA zúčastniť. Francúzska armáda nebola údajne schopná vyslať do Zálivu ani bezpečnostné minimum 40 000 mužov. Sankcie za neeurópske zbrane nie sú riešenie a vedia to aj francúzski a nemeckí zbrojári. Členské krajiny Európskej únie totiž limituje pomerne nízke percento z rozpočtov na obranu. Aj preto sa Francúzsko ešte začiatkom leta usilovalo dosiahnuť v Bruseli rozpočtovú výnimku. Paríž žiadal, aby náklady na obranu vyňali z prísnych kritérií európskeho Paktu stability.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME