Išlo o študentov Elder Hostel, obdoby našej Univerzity tretieho veku. „Sú pozbieraní z celých Spojených štátov. Prosím vás, nič sa ich nepýtajte, nepripomínajte im to.“
Útok na Ameriku bol určite najčastejšou témou rozhovorov na ulici. „Išla do New Jersey, určite je teraz tam…“, „Normálny Boeing vrazil…“. „Teraz Palestínu zamačknú ako malého chrobáka…“ ozývalo sa po centre mesta. Padli aj názory o začiatku „tretej svetovej“ či „udalosti tisícročia“.
V podnikoch sa pred televízormi davy netvorili. Niekde ani správy z New Yorku nebežali. Naopak v Irish pube bežala tragédia na veľkom plátne. Hovorilo sa tu hlavne po anglicky. „Skoro som sa rozplakal,“ povedal budúci herec Ludvík Bagin. „Bude to pokračovať,“ usúdil.
V susednom podniku sledovali hostia CNN na troch televízoroch. Mnohí ešte stále s otvorenými ústami, viac prekvapení ako zhrození. „To ich nezachytili radarmi?“ pýtal sa jeden očividne neinformovaný.
„Myslel som si, že Amerika má obranu lepšie zabezpečenú,“ tvrdil Karol z Liptovského Mikuláša. Sledoval správy sám v obchodnom dome Tesco pri jedinom maličkom televízore. Stál tu i mladý pár, ale ten sa rozprával o tom, či potrebuje novú anténu. Zo stovky ostatných televízorov hrala hudba. Podobne i v elektre a v jednom z podnikov na Obchodnej ulici.
Pred americkou ambasádou bol pokoj. (fw)