
Izraelského premiéra Šarona v Dillí privítali s najvyššími poctami. Moslimovia a predstavitelia ľavicových hnutí však proti jeho prítomnosti protestovali. FOTO- REUTERS
Do tejto kategórie patrí aj „nový strategický trojuholník“ – India, Izrael, Spojené štáty americké.
Analytici tvrdia, že všetky tri krajiny sú ohrozované teroristami s islamskými koreňmi. Zrazu sa vytiahli obrázky teroristických útokov v New Yorku, Tel Avive a Bombaji. Takéto spojenectvo však vyvoláva nevôľu v moslimskom svete.
Črtať sa začalo už dávnejšie, ale jeho zviditeľnenie sa spája s včerajšou historicky prvou návštevou izraelského premiéra Ariela Šarona v Indii a veľkým vojenským obchodom, o ktorom tam bude rokovať. Šaron sa usiluje posunúť dopredu predaj izraelského systému včasného varovania Phalcon. Ide o miliardovú zákazku, ktorú už schválili Američania.
Washington pred tromi rokmi Jeruzalemu „zatrhol“ podobný biznis s Pekingom, pretože sa obával, že by ho komunisti mohli využiť proti ich spojencovi Taiwanu. Teraz je však situácia iná: „Izrael aj India sú naši ctení priatelia a nemyslíme si, že tento obchod naruší regionálnu rovnováhu,“ citovali agentúry anonymný washingtonský zdroj.
Indické nákupy v izraelských zbrojovkách dráždia susedný Pakistan. Ten vyhlasuje, že urobí všetko pre to, aby sa nákup Phalconu neuskutočnil. Obchodu zrejme nezabráni, ale jeho vyhlásenia môžu znervózniť Washington, ktorý Pakistan napriek výhradám považuje za významného protiteroristického spojenca.
Výsledkom môže byť stop ďalšiemu očakávanému izraelsko-indickému obchodu. India chcela kúpiť aj protiletecký systém Arrow.
Američania Indiu vnímajú ako významný prvok svojej „poseptembrovej“ vízie sveta. Veľmi by si želali jej účasť v mnohonárodných silách v Iraku. V čase Šaronovej návštevy spolu na hraniciach s Čínou cvičia americkí a indickí vojaci vyzbrojení a vycvičení Izraelom.
Nový strategický trojuholník spája krajiny, ktoré dosiaľ stáli skôr proti sebe. India s významnou moslimskou menšinou bola počas studenej vojny lídrom hnutia nezúčastnených, čo bola piata kolóna Sovietskeho zväzu. Tvrdo kritizovala Izrael a bojovala za práva Palestínčanov. Sympatie k nim si udržala doteraz, ale prevládol pragmatický postoj a regionálne záujmy.
Význam osi Washington – Jeruzalem – Dillí bude podľa niektorých analytikov rásť. Bola by však škoda, keby jej jediným cieľom bolo utvárenie spojenectva proti moslimskému svetu.
JANA MIKUŠOVÁ