
Falšovatelia zneužívajú na podvody podľa finančnej polície hlavne zmenky a šeky. Ak bol cenný papier získaný podvodom, môže falšovateľ dostať podmienečne päť až dvanásť rokov. ILUSTRAČNÉ FOTO – ČTK
BRATISLAVA - Počítače a informačné technológie tvrdo zasiahli do života tlačiarní cenných papierov. Odkedy majú akcie alebo dlhopisy takmer výlučne počítačovú podobu, ubudli tlačiarňam veľké zákazky. „Vytlačíme asi jednu akciu za mesiac. Vyžiť sa z toho určite nedá. Zachraňuje nás klasická tlačiarenská činnosť,“ hovorí Milan Harčárik, majiteľ jednej z dvoch autorizovaných tlačiarní cenných papierov na Slovensku Pront.
Bratislavská tlačiareň Kasico má podobnú skúsenosť. „V deväťdesiatych rokoch sme mali dvadsať až tridsať zákaziek týždenne a tlač cenných papierov tvorila asi dve tretiny výroby. Dnes zaberá výroba akcií asi päť percent,“ povedal riaditeľ výroby v tlačiarni Peter Mader.
Pokles tržieb začínajú tlačiarne cítiť aj pri výrobe bankových šekov. Prácu im berie „pohodlnejšie“ elektronické bankovníctvo. „Ako-tak sa však ešte drží výroba zmeniek či vkladných knižiek. Týždenne vytlačíme pre podniky sto až dvesto zmeniek,“ dodáva Mader.
Po kupónovej privatizácii sa akcionármi stali aj stotisíce obyvateľov Slovenska. Takmer vo všetkých prípadoch nemajú svoje akcie v papierovej forme, ale len zaregistrované v evidencii Strediska cenných papierov. „Väčšina ľudí vlastní akcie vedené centrálne v počítači,“ vysvetľuje hovorkyňa Strediska cenných papierov Želmíra Habánová.
Stále sa však nájdu emitenti, ktorí si dajú cenné papiere radšej vytlačiť a skladujú ich v trezore. Ide o nákladnú tlač na kvalitnom papieri, s použitím množstva ochranných prvkov. „Akciu chráni napríklad špeciálny papier, ktorý dovážame zo Švajčiarska a Česka. Ak by chcel falšovateľ prepísať hodnotu cenného papiera, utvorí sa na ňom škvrna,“ tvrdí majiteľ tlačiarne Kasico.
Okrem toho chránia pravosť akcie aj farebné vlákna, ktoré možno vidieť buď voľným okom, alebo pod filatelistickou lampou. V praxi sa používajú aj rôzne mikrotexty či špeciálne číslovanie podobné označeniu bankoviek.
Počítač verzus papier
Cenným papierom je akcia, dlhopis, zmenka, bankový šek či napríklad podielový list. V súčasnosti existujú cenné papiere buď v listovej forme alebo sú uložené v centrálnej registrácii počítača. Výhodou elektronického variantu je, že sa nedá sfalšovať a je voľne obchodovateľný. Túto formu využívajú napríklad obchodníci na burze cenných papierov či väčšina akcionárov v Stredisku cenných papierov. Rozhodnutie o forme vydania cenného papiera sa ponecháva na emitentovi (kto chce cenný papier vydať.)