BANSKÁ BYSTRICA - Reforma verejnej správy neprebieha tak, ako samospráva pôvodne očakávala. Uviedla predsedníčka Združenia miest a obcí žiarskeho regiónu Božena Kováčová, verejná správa by mala byť bližšie k občanovi a úradníkov by nemalo pribúdať, ale ubúdať. Dnes sa však utvára duplicitný systém verejnej správy. V samospráve existujú obecné a mestské úrady a krajské samosprávy - vyššie územné celky. Vytvárajú sa spoločné obecné úradovne na výkon prenesenej štátnej správy.
V štátnej správe majú zasa fungovať krajské úrady, obvodné úrady a ich detašované pracoviská. „Nikde vonku to nie je, iba u nás,“ povedala Kováčová.
Podľa nej nie je dôvod, aby popri VÚC existovali aj krajské úrady. Krajské úrady navrhuje úplne zrušiť a kompetencie, ktoré majú mať detašované pracoviská obvodných úradov, by podľa nej mali vykonávať spoločné obecné úradovne. Na výkon štátnej správy by teda mali zostať len obvodné úrady. „Tam by nič iné nemuselo byť. Úrady štátnej správy dnes často fungujú iba ako poštári peňazí. Peniaze prídu na kraj, odtiaľ na okres a z okresu konečne na obce, kde sa rozdeľujú pre ľudí,“ komentovala súčasný stav.
Reforma verejnej správy podľa kritikov nebude znamenať menej úradníkov. Počet zamestnancov vo verejnej správe sa neznižuje, iba sa presúvajú zo štátnej správy do samospráv.
Splnomocnenec vlády pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský takéto argumenty odmieta. „Treba si povedať, kto je za čo zodpovedný. Obce a VÚC sú autonómne inštitúcie, ktoré majú svoj rozpočet. Priamo sa zodpovedajú občanom, koľko majú zamestnancov a aké náklady na nich vynakladajú“. (sita)