s USA. Z každého kúta starého kontinentu sa ozývali hlasy odsudzujúce útoky – zazneli prívlastky „príšerné, ohavné, nechutné, monštrózne, odporné“.
EÚ: Deň, ktorý zmenil všetko
Európska únia konštatovala, že ide o najväčší útok proti Amerike od čias japonského útoku na tichomorský prístav Pearl Harbor pred 60 rokmi. „Bol to jeden z tých pár dní v živote, o ktorých možno povedať, že zmenili všetko.“
„Je to vojnový čin šialencov,“ povedal Reuters európsky komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten. Nórsko nazvalo akt najhorším teroristickým útokom v dejinách.
„Francúzsko vždy odsudzovalo terorizmus, odsudzuje ho neľútostne a myslí si, že musíme proti terorizmu bojovať všetkými prostriedkami,“ oznámil prezident Jacques Chirac, ktorý prerušil cestu po vidieku a vrátil sa do Paríža.
Britský premiér Tony Blair vyjadril zhusenie. „Tento masový terorizmus je dnes novým zlomom v našom svete. Páchajú ho fanatici, ktorí sú vyložene ľahostajní k posvätnosti života.“ Kráľovná Alžbeta sa vyjadrila, že je to totálny šok.
„Nemecký ľud stojí pri USA v tejto ťažkej hodine,“ napísal kancelár Gerhard Schröder v liste americkému prezidentovi Bushovi, v ktorom mu sľúbil neobmedzenú solidaritu. Spolkový snem v Berlíne prerušil normálnu prácu.
Španielsky premiér José María Aznar nazval reťaz útokov teroristickým šialenstvom.
„Je to šialené – ak to sú dnes Spojené štáty, zajtra to budeme my – na to môžete vziať jed. Tí ľudia sú šialení,“ vyhlásil šokovaný mäsiar v Paríži.
„Je to proste tragédia,“ povedal izraelskému armádnemu rozhlasu minister obrany Binjamin Ben-Eliezer. „Jednoducho strašná vec.“ „Tieto tragické činy sú v rozpore so všetkými ľudskými aj náboženskými hodnotami,“ vyhlásil libanonský premiér Rafik al-Hariri.
Boj proti terorizmu na prvom mieste
Lídri EÚ oznámili, že boj proti medzinárodnému terorizmu bude odteraz rozhodne dominovať agende únie. „Medzinárodné spoločenstvo musí spoločne odpovedať na tieto nechutné činy,“ povedal taliansky prezident Carlo Ciampi. „Je to zrejme najväčší útok, aký sme kedy videli proti otvorenej demokracii, a preto je to záležitosť celého demokratického sveta,“ pripojil sa švédsky premiér Goran Persson. „Všetky demokratické sily sa musia spojiť do jednotného frontu.“
„Najrozhodnejšie odsudzujem nezmyselné útoky, ktoré boli práve spáchané proti Spojeným štátom americkým,“ vyhlásil generálny tajomník NATO George Robertson. „Tieto barbarské činy predstavujú netolerovateľnú agresiu proti demokracii a zdôrazňujú potrebu pre medzinárodné spoločenstvo a členov aliancie spojiť sily v boji proti terorizmu.“ Šok a pohnutie vyjadril aj belgický premiér Guy Verhofstadt a minister zahraničia Louis Michel, ktorých krajina predsedá EÚ.
Ruský prezident Vladimir Putin poslal Bushovi telegram s oslovením „Drahý George“, v ktorom vyjadril svoj hlboký šok nad barbarským teroristickým útokom. Vyzval tiež na koordinovanú medzinárodnú akciu proti terorizmu. „Chápeme smútok a bolesť (amerických ľudí), keďže Rusko tiež trpí v dôsledku terorizmu,“ napísal. „Niet pochybností, že takýto neľudský akt nesmie zostať bez trestu. Celé medzinárodné spoločenstvo by sa malo spojiť v boji proti terorizmu,“ stojí v Putinovom telegrame. (reuters, bj)