Libor Charfreitag ŠTARTFOTO – PETER POSPÍŠIL
Rozdiel medzi zlým trinástym miestom na nedávnych parížskych majstrovstvách sveta s najhorším výkonom sezóny 76,52 metra a predvčerajším výkonom, druhým najdlhším v sezóne 81,22 metra, označil klasickým športovým šťastím. Na Stade de France mu k finále chýbali hlúpe štyri centimetre, v Maďarsku sa trafil posledným pokusom. Tri prvé pokazil, až to bolelo.
Trnavský rodák odletel dnes do Dallasu spokojný, má za sebou najúspešnejšiu sezónu. Slovenský rekord posunul na skvelých 81,81 metra, z osemnástich súťaží jedenásť ráz prehodil 79 metrov, štyrikrát špičkovú osemdesiatku. Pokazil „iba“ to najdôležitejšie – svetový šampionát. Taký je život. Svetové finále aj s peknou prémiou dvadsaťtisíc dolárov zaručilo spokojnú cestu na letisko.
Šťastný aj naštvaný
Rozdiel medzi sklamaním na vrcholnom šampionáte a úspešnou súťažou medzi elitnou osmičkou svetového dlhodobého rankingu je asi ako vypadnúť v druhom kole Wimbledonu a potom sa dostať do finále vysoko dotovaného turnaja Maters. Libor netají: „Všetko bolo dobré, ale v kútiku duše zostanem navždy ťažko naštvaný. Pre ten zbabraný Paríž. To bol sviatok atletiky a športu.“
Charfreitag dokončil na dallaskej Southern Methodist University štúdium financií a prvý ročník masters z ekonómie. „Teraz školu prerušujem, aténska olympiáda má doložku najvyššej dôležitosti. Iste si v budúcnosti vzdelanie doplním na magisterské. Rátam ešte s dvomi rokmi učenia. To už nemám zadarmo. Pracujem ako asistent svojho zaoceánskeho trénera Dava Wollmana (doma ho koučuje otec Libor Charfreitag v Slávii Trnava – pozn. red.), pomáham ako manažér školského tímu. Táto práca ma špeciálne baví. Po doktorskom titule netúžim. To už je iba honor, po ňom netúžim.“
Poloprofesionál, pracovník školy
Libor je v podstate poloprofesionál. Nie je americkou špičkou typu Jonesovej, Montgomeryho, Greena, ani napríklad Felixa Sáncheza z Dominikánskej republiky. Nebijú sa o neho reklamné agentúry. Je pracovníkom školy. Síce chýrnej, ale oháňať sa musí. „Tak je to správne. Veľa sa naučím. Kladivom nebudem hádzať do osemdesiatky. Veľmi túžim sa neskôr uplatniť v civilnom živote na dobrej úrovni s vysokými vedomosťami. Vstupujeme do Európskej únie. Zatiaľ je to u nás také všelijaké. Neviem odhadnúť, čo bude o dvadsať rokov. Nikdy som nezavrhol myšlienku, že budem pracovať na Slovensku,“ naznačil Charfreitag širšie súvislosti, aby sme sa pozhovárali o bližších.
„V Szombathelyi som pravdepodobne skončil sezónu. Ešte raz – zaplať pánbožko za šťastíčko. Možno mi manažér Juck ešte vybaví štart v Jokohame, ale to je vo hviezdach. Teraz si dám oddych. Ako hovorí Dave (Wollman) – aktívny. Budem chodiť do zamestnania, potom si pôjdem zaplávať, zabehať, zahrať tenis. Udeľujem si prísny zákaz – žiadne hádzanie kladivom. Budem sa prizerať inštruktážne. Do konca roka pôjde o život bežného Američana, na Vianoce plánujem prísť domov.“ A ak sa stane najlepším Atlétom roka u nás? Vyhlasovanie je vždy v jeho rodnej Trnave. „Ešte ním nie som. Uvidím. Nie som príliš stavaný na oficiality. Poctu by prípadne za mňa prevzali rodičia. S nimi by som to rád oslávil. Ten najužší domov milujem.“
Peniaze vyhral na auto
Libor vyhral v Szombathelyi 20-tisíc dolárov. Čo s nimi? „Presne viem. Môj kamarát a spolužiak, estónsky diskár Alexander Tammert mi rozflákal auto na šrot. Našťastie sa priateľovi nič vážne nestalo. Musím si zohnať nejaké nové auto. Ojazdené, ale kvalitné. Na to pôjde najmenej päťtisícka. Niečo som nechal rodičom, ostatok si šetrím na prípravu.“ Libor už nedostáva štipendium, ak chce trebárs kvalitnú obuv, musí si ju kúpiť zo svojho, rovnako sústredenia nemá zadarmo. Nielen preto, ale aj preto, robí pomocného trénera aj manažéra. Prístup do školských posilňovní a na všetky špičkové športoviská má zadarmo.
Adept Top tímu
Priam sa vnucuje zamyslenie. Charfreitag síce na majstrovstvách sveta neuspel (trinásty), vlani bol na majstrovstvách Európy siedmy. Zaradenie do olympijského Top tímu predpokladá na MS šiestu priečku, na ME štvrtú. Podpredseda Slovenského olympijského výboru a vedúci štábu OH 2004 Vladimír Miller nás ubezpečil, že Charfreitagovo druhé miesto má cenu hodnú miesta vo výbere, najmä ak náš kladivár je v dlhodobom rankingu svojej disciplíny na šiestom mieste (po Szombathelyi naň poskočil z ôsmej priečky). V októbri sa bude tvoriť nová podoba Top tímu a atlét je horúcim adeptom.
Atlét túto informáciu pri našom rozhovore nepoznal. „Poradil by som si aj sám, ale zaradenie do výberovej skupiny pre aténsku prípravu by mi úžasne pomohlo. Bol by som všetkým vďačný, keby zohľadnili moje dlhodobé výsledky. Plánujem približne rovnakú prípravu ako na tento rok. Pravda, so spomínaným prerušením štúdia a úplným sústredením sa na šport. Stal by som sa klasickým profíkom. Rozdiel medzi najslabším a najlepším hodom sezóny bol asi päť metrov od 76,52 po 81,81 m. Posun od 77,50 m po 82,50 by som už bral. Ďalej chcem zväčšiť počet pretekov s výkonom cez osemdesiatku. Teraz boli štyri, o rok sa chcem priblížiť k desiatke.“
Neprovokujte zmienkou o medaile
Liek proti výpadkom á la Paríž? „Žiaľ, neexistuje. Stále si nad tým lámem hlavu. Vychádza mi jediné. Podcenil som ,dostupnosť‘ limitu 78 metrov. Na tréningu aj na pretekoch som ju dosahoval prakticky ustavične, neraz ľavou zadnou. Je to v hlave. Človek nikdy nesmie nič podceniť. Ani jediný hod, nech je na lúke alebo na veľkom štadióne. Žiaden zlozvyk nemožno, hoci podvedome, prijať.“
Charfreitag spomína v súvislosti s Aténami šieste miesto ako maximálnu spokojnosť. V Paríži sa dávalo striebro (Annus) za 80,36 m, bronz za 80,12 m (Murofuši). V Szombethelyi hodil 81,22 m v absolútnej konkurencii. „Neprovokujte. Snívam o šiestom mieste,“ usmieval sa kladivár.
KLADIVÁRSKA DESIATKA 2003
1. Murofuši (Jap.) 84,86 5
2. Tichon (Bielorus.) 84,19 5
3. Annus (Maď.) 84,32 5
4. Konovalov (Rus.) 82,28 3
5. CHARFREITAG (SR) 81,81 4
6. Škvaruk (Ukr.) 81,74 1
7. Astapkovič (Bielorus.) 81,35 2
8. Kondratowicz (Poľ.) 81,35 1
9. Kožmus (Slovin.) 81,21 1
10. Palyszko (Poľ.) 80,89 1
Charfreitagove hody za 80 m: 81,81 v Prahe, 81,22 v Szombathelyi, 80,76 v Szombathelyi, 80,41 v Palo Alte.
KLADIVÁRSKY RANKING (k 8. 9. 2003)
1. Annus 1352, 2. Murofuši 1346, 3. Tichon 1334, 4. Škvaruk 1280, 5. Konovalov 1251, 6. CHARFREITAG 1245, 7. Kožmus 1235, 8. Kobs (Nem.) 1230, 9. – 10. Papadimitriou (Gréc.) 1219 a Astapkovič 1219.