Hlasovanie sa týkalo trojice poslancov za UUP, ktorí v júni opustili spoločný poslanecký klub v Dolnej snemovni britského parlamentu na znak nesúhlasu s Trimblovou politikou. Jeffrey Donaldson, David Burnside a Martin Smyth sa búria predovšetkým proti pripravovanej britsko-írskej deklarácii, ktorá načrtáva plány na zníženie severoírskej armády na 5-tisíc mužov, ako pokus o posunutie mierového procesu. Nesúhlasia však ani so spoluprácou s katolíckou stranou Sinn Fein v severoírskej vláde, ktorej činnosť je síce od minulého októbra Londýnom pozastavená, v poslednom čase sa však objavujú úvahy o jej obnovení.
Trimble preto žiadal radu, aby odmietla ich konanie a nariadila im návrat do klubu. Jeho návrh podporilo 443 poslancov, čo podľa jeho prívržencov pre neho znamená „ďalšie skvelé víťazstvo“.
No nemusí to byť celkom tak, pretože ako pre BBC pripomína jeden z členov strany Danny Kennedy „výsledok je dobrý pre Trimblovo vodcovstvo, ale nie pre stranu“. Deliace čiary sa totiž podľa neho ešte zvýraznili a môžu v konečnom dôsledku spôsobiť stranícky rozkol.
Niektorí odborníci si preto myslia, že v skutočnosti nejde ani tak o deklaráciu, ako o pokus o výmenu straníckeho lídra. Donaldson zatiaľ oficiálne tieto úvahy popiera.
Tieto špekulácie potvrdzuje aj Donaldsonove stretnutie s Regom Empayom, ktorého v strane dlhé roky považujú za Trimblovho človeka. Ich vzájomný rozhovor mnohí označujú za začiatok spolupráce „dream tímu“ Donaldson-Empay. Trimble sa snaží vyzerať pokojne. „Táto alternatíva nie je schopná života,“ tvrdí presvedčivo. V hĺbke duše nebezpečenstvo určite cíti. Po nedeli má preto dve možnosti. Buď víťazstvo dôvery v rade využije na tvrdé disciplinárne postihy a nespokojencov zo strany vylúči, alebo si počká na svoj čas a pokúsi sa aspoň jedného z nich opäť získať na svoju stranu.