Podľa juhokórejských expertov KĽDR zrejme nechce ísť do krajností a priamo vykonať nejakú skúšku rakety, aby neohrozila proces rokovania s USA a ďalšími piatimi štátmi o jej jadrovom programe.
Podľa juhokórejského denníka KĽDR ukončila vývoj novej balistickej rakety vlani. Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či to bola súčasť severokórejského úsilia o posilnenie svojej jadrovej moci. Čoson ilbo uvádza, že nová raketa má dolet 3000 až 4000 kilometrov, teda viac než raketa Taepoding-1, ktorá preletela v roku 1998 japonským vzdušným priestorom a dopadla do Tichého oceánu.
Experti vedia, že KĽDR vyvíja raketu Taepodong-2, ktorá by už mohla zasiahnuť územie Spojených štátov. Raketa má byť podľa denníka iná. Denník nespresnil do akej miery. Pri šesťstranných rokovaniach v Pekingu minulý mesiac pohrozila KĽDR, že vykoná jadrovú skúšku alebo test rakety, pokiaľ Američania nepristúpia na jej požiadavku záruky, že nebude napadnutá a že dostane hospodársku pomoc. Washington to označil za planú hrozbu, ale situáciu v Severnej Kórei napriek tomu starostlivo monitoruje.
Čínski najvyšší predstavitelia už včera v predstihu blahoželali severokórejskému režimu a chválili jej vodcu Kim Čong-ila, že dosiahol „nové úspechy pri budovaní silnej krajiny.“
Na mohutné oslavy s vojenskou prehliadkou, ktorá sa v krajine nekonala od roku 1992, keď sa krajina začala prepadať do hlbokého ekonomického marazmu a hladu, mieri tiež zvláštny vyslanec ruského prezidenta Konstantin Pulikovskij, ktorý má v Pchjongjangu rokovať o hospodárskej spolupráci. (čtk)