Teherán musí predovšetkým predložiť „úplný zoznam všetkých dovezených zariadení a súčastí,“ na ktorých boli zistené stopy obohateného uránu. Požaduje sa v správe, ktorú včera predložil generálny riaditeľ MAAE Muhammad Baradej. Iránsky jadrový program je hlavným bodom štvordenného rokovania rady guvernérov MAAE, ktoré sa včera začalo vo Viedni. Baradej v úvode zasadania predložil správu o výsledkoch misie inšpektorov MAAE v Iráne, ktorá konštatuje niektoré znepokojivé zistenia, zvlášť stopy obohateného uránu, ktorý by mohol slúžiť na vojenské účely.
Správa uznáva, že iránske úrady od júla s agentúrou spolupracujú lepšie než predtým. Konštatuje však zároveň, že mnohé informácie zostávajú naďalej kusé a neúplné a sčasti dokonca rozporné. Požaduje, aby Teherán zodpovedal medzinárodnému spoločenstvu všetky otázky týkajúce sa už testovaných centrifúg a experimentov s obohacovaním uránu. Okrem toho žiada, aby Irán podpísal s MAAE dodatočný protokol, ktorý by dal medzinárodným inšpektorom väčšiu kontrolnú právomoc v iránskych jadrových zariadeniach.
Najvyššie grémium agentúry sa bude na terajšom zasadaní zaoberať okrem iného aj požiadavkou USA, aby bol Irán odsúdený za údajné porušovanie pravidiel MAAE a šírenie jadrových zbraní. Toto odsúdenie by znamenalo, že sa otázkou musí zaoberať aj Bezpečnostná rada OSN, ktorá môže vyhlásiť proti Teheránu sankcie.
Irán vytrvale popiera, že sa usiluje o výrobu jadrových zbraní, a tvrdí, že jeho atómový program slúži výlučne výrobe energie a na vedecké účely. Iránsky zástupca pri MAAE však varoval USA pred kladením príliš „drastických požiadaviek, ktoré by mohli viesť k „nečakaným a prekvapivým dôsledkom.“ (čtk)