
Ahmed Kurája si myslí, že ak prijme funkciu premiéra, vydrží v nej dlhšie ako Mahmús Abbás.
FOTO - REUTERS
povedal, že chce získať záruky od Američanov aj od Európanov, že budú tlačiť na Izrael, aby plnil ustanovenia mierovej cestovnej mapy. Kurája si myslí, že ich podpora mierovému plánu a tlak na Izrael musia byť „praktické, nielen v slovnej rovine“.
Kuráju už podporila Európska únia. Vo svojom vyhlásení ho označila „za muža, ktorý verí v mier s Izraelom“. Američania sa ku Kurájovi priamo nevyjadrili. Ešte v nedeľu šéf diplomacie Colin Powell povedal, že nový premiér sa bude musieť vyrovnať s terorizmom.
Jeruzalem nominanta palestínskeho prezidenta Jásira Arafata nekomentoval. Je však známe jeho stanovisko, že nebude rokovať s nikým, koho vymenuje za premiéra Arafat. Podľa agentúry AP izraelskí vysokí predstavitelia v súkromí naznačili, že na mieste palestínskeho premiéra by najradšej videli ministra financií Saláma Fajada.
Kurája je označovaný za umierneného politika, ktorý sa podieľal na vzniku dohôd z Oslo. Chce sa podľa vlastných slov predovšetkým usilovať o zlepšenie života Palestínčanov. Je pripravený na rokovanie s Izraelom a agentúre Reuters tvrdil: „Nechcem vidieť žiadne kontrolné stanovištia, žiadne atentáty na Palestínčanov, žiadne búranie domov.“
Požaduje tiež ukončenie blokády Jásira Arafata v Ramalláhu, pretože potrebuje jeho podporu.
Na nedeľnom zasadaní Fatahu, z ktorého vzišla Kurájova nominácia, sa poslanci dohodli, že budú od Arafata požadovať vytvorenie funkcie vicepremiéra. Nateraz nie sú známe jeho kompetencie, známi sú však kandidáti: Saíb Irikát a Haní Hassan.
Napriek tomu, že Kurája je obľúbenejší a skúsenejší ako Abbás, veľa ľudí z jeho okolia je presvedčených o tom, že sa mu nepodarí dosiahnuť viac ako jeho predchodcovi. Naznačujú, že aj on sa môže dostať do konfliktu s Arafatom o kontrolu nad bezpečnostnými zložkami.
Mahmúd Abbás, ktorý je podľa svojich najbližších hlboko ponížený, vraj sa chystá opustiť Ramalláh a odísť do nemenovanej arabskej krajiny. (mik)