Konečná podoba dôchodkovej reformy nie je ešte ani zďaleka istá. Rôzne predstavy majú dokonca aj koaliční politici. Po včerajšom rokovaní expertov koaličných strán ide zatiaľ reforma cestou k trom pilierom, no váha každého z nich na celkovom systéme je stále otázna.
q q q
„Navrhujeme pri spustení kapitalizačného dôchodkového piliera stanoviť šesťpercentnú odvodovú sadzbu na povinné dôchodkové sporenie. Ak sa budú verejné financie priaznivo vyvíjať, šesťpercentný limit sa môže od roku 2006 zvýšiť.“ (Rezort práce v predloženom návrhu kapitalizačného piliera presadzoval, aby na osobné dôchodkové účty smerovalo 10 percent z hrubej mzdy zamestnanca.)
štátny tajomník ministerstva práce
MICHAL HORVÁTH (ANO)
q q q
„Som veľmi rád, že sme našli riešenie, ktoré umožňuje uskutočniť dôchodkovú reformu a zaviesť kapitalizačný pilier pri takých fiškálnych nákladoch, ktoré sú akceptovateľné a ktoré neohrozujú iné priority vládneho programu.“
minister financií
IVAN MIKLOŠ (SDKÚ)
q q q
„Je to dohoda, ktorá potvrdzuje koncepciu a smerovanie k zavedeniu druhého - sporivého piliera. Bude to znamenať zvýšenie dôchodkov pre našich občanov v budúcnosti. Prepočty, ktoré vykonávame spoločne aj so Svetovou bankou, sú dnes z hľadiska všetkých vstupov už totožné. Neočakávam teda, že by si splnenie tejto dohody vyžiadalo nejaké zásadnejšie zmeny.“
minister práce
ĽUDOVÍT KANÍK (DS)
q q q
„Máme dosť pripomienok k dôchodkovej reforme. Budeme o nich s koaličnými partnermi hovoriť neskôr. Reformu považujeme za potrebnú, ale potrebujeme si ujasniť niekoľko okruhov tém, ktoré nás v tejto súvislosti zaujímajú. Konkrétnejšie sa v súčasnosti ešte nevyjadrím.“
šéf poslaneckého klubu SMK
GYULA BÁRDOS