ko úprav v návrhu dôchodkovej reformy.
Príjmy z invalidného poistenia budú napríklad ďalej tiecť do verejného fondu Sociálnej poisťovne a nie do privátnej sféry, ako sa pôvodne navrhovalo. Okrem toho sa možno zníži aj navrhované percento odvodov ľudí na vlastné účty v penzijných fondoch, aby viac peňazí smerovalo do starého systému a nevznikala v ňom priveľká diera.
„Koaličné strany sa dohodli, že konštrukcia druhého piliera dôchodkovej reformy bude navrhnutá tak, aby fiškálne náklady na jeho zavedenie boli do jedného percenta z HDP ročne,“ vyhlásil po niekoľkohodinovom rokovaní minister financií Ivan Mikloš. „Chceme splniť maastrichtské kritériá do roku 2006 bez započítania fiškálnych nákladov dôchodkovej reformy. Tie sme obmedzili tak, aby bolo v silách tejto alebo budúcej vlády kompenzovať deficit z hľadiska maastrichtských kritérií v priebehu jedného roka a aby nedošlo k oneskoreniu zavedenia eura o viac ako o jeden rok,“ dodal Mikloš.
Aby sa reformátori zmestili do stanoveného deficitu 1 % HDP, musia prehodnotiť niektoré svoje plány. „Z hľadiska čísiel sú stanovené ciele dosiahnuteľné. Už sme zmenili napríklad náš zámer presunúť invalidné poistenie z verejného fondu do súkromného sektora. Tým sa už zmiernili finančné nároky reformy - o päť percent menej peňazí bude odchádzať do fondov Sociálnej poisťovne. Vykonali sme tak 95 percent toho, čo sme mali vykonať, aby sme sa zmestili do deficitu jedného percenta HDP,“ povedal minister práce Ľudovít Kaník.
Na otázku, či zvýši odvody do súčasného priebežného dôchodkového systému na úkor sporenia si na účtoch v penzijných fondoch, Kaník odpovedal: „Počítame, budeme to dolaďovať. Dôjde tam asi k miernej úprave, ale čo to slovo ‘mierne‘ znamená, by dnes asi nebolo správne hovoriť, bol by to len odhad.“
Mikloš aj Kaník nevylúčili, že reformátori nakoniec ušetria niekde inde a váhu kapitalizačného piliera nebude treba oproti návrhu znižovať. „Tých parametrov, ktoré je možné meniť a upravovať, je viac. My sme len určili rámec nákladov na reformu na jedno percento HDP a teraz je na expertných rokovaniach, ako ho splníme,“ povedal Mikloš.
„Každé percento zníženia toho, čo bude na osobných účtoch, zároveň zníži výkonnosť druhého piliera, a teda aj zníži konečné dôchodky v budúcnosti,“ varuje Kaník. Nevedel však vylúčiť, že k takému kroku nakoniec bude musieť prikročiť, aby náklady na reformu nepresiahli možnosti ekonomiky.