
V predajniach, starožitnostiach a záložniach môžete nájsť zlaté šperky s falošným puncovým znakom. Jeden zo zistených falošných znakov ukazuje obrázok (vľavo hore). FOTO – PUNCOVÝ ÚRAD
BRATISLAVA – Overiť si staré príslovie „nie je všetko zlato, čo sa blyští“, môžu tí spotrebitelia, ktorí v snahe ušetriť kúpili zlaté šperky mimo klenotníckych obchodov. Zlato kúpené na benzínových pumpách, parkoviskách alebo od cudzincov totiž vôbec nemusí byť zlatom, ale len upravenou mosadzou či oceľou.
„Falošné zlato k nám nedávno priniesol majiteľ bratislavskej záložne, ktorý si nebol istý jeho pravosťou. Zákazník mu chcel predať niekoľko vyše 40-gramových náramkov z bieleho zlata. Za gram chcel 350 korún. Výsledky kontroly ukázali, že v skutočnosti išlo o oceľ,“ povedala Agneša Topolská pracovníčka Puncového úradu, ktorý minimálne raz za dva roky overuje u podnikateľov rýdzosť a pravosť predávaného zlata.
Prípady nájdenia nepravého zlata sú podľa nej zriedkavé a kontrolóri nachádzajú zväčša v obchodoch, záložniach či veľkoobchodoch ilegálne dovezené zlato, ktoré nie je označené. „Za nájdenie jedného kusu neoznačeného šperku zaplatí predajca približne tisíckorunovú pokutu,“ vystríha Topolská.
Inšpektori Puncového úradu neraz nájdu v predajniach aj zlaté šperky označené falošným puncom. „V súčasnosti tlačia vlastné punce falšovatelia na výrobok tak, že ich zákazník voľným okom nerozozná,“ tvrdí pracovníčka Puncového úradu.
Legálne predávané 14-karátové zlato je označené labuťou v šesťhrannom ráme, v ľavom hornom rohu je vyrazené číslo štyri a rozlišovacie „ležaté“ alebo „stojaté“ písmenko. Každý predajca má mať pri sebe lupu, aby si spotrebiteľ mohol overiť legálnosť šperku.
Skúsenosti s falošným zlatom priznávajú aj samotní predajcovia. „Stane sa, že nám chcú zväčša Rómovia predať masívne falošné zlaté prstene. Do predaja sa nedostanú, pretože pravosť každého výrobku kontrolujeme,“ opisuje svoje zážitky majiteľ bratislavskej záložne Peter Havran.
Nepravé zlato nosia do predajne na výkup aj bežní zákazníci. „Ľudia chcú predať zdedené šperky v domnení, že ide o pravé zlato. Často sa však ukáže, že ide o pozlátené striebro,“ tvrdil majiteľ zlatníctva v Lučenci Miloš Mučina.
IVETA MURŽICOVÁ