BRATISLAVA – Pápežova návšteva síce dostane Slovensko do svetových médií, ale pre našu zahraničnú politiku príliš veľa neznamená. „Má takmer nulový význam,“ povedal zahraničnopolitický analytik Ivo Samson.
Dôležitejšia je pre diplomatické vzťahy Slovenska s Vatikánom. „Je to demonštrácia toho, že medzi Vatikánom a Slovenskom existuje úzka väzba a signál na zvýraznenie roly katolíckej cirkvi v spoločnosti,“ povedal Samson.
Zároveň je pápežova cesta dôležitá aj pre pozíciu samotného Vatikánu. Cez leto sa v Európe opäť rozhorela debata o interrupciách, homosexuálnych partnerstvách a možnosti, aby ženy zastávali kňazské funkcie. Vatikán je dôrazne proti.
„Pápež sa vydáva na misiu do krajiny, kde sú sily, ktoré súhlasia s líniou Vatikánu,“ tvrdí Samson. „Slovenský klérus nepatrí vo svete medzi modernizačné. Ide o vzájomnú výpomoc.“
Podobne vníma pápežovu návštevu aj britská agentúra Reuters. „Vlády na Západe sa v súčasnosti vo väčšine prípadov riadia svetskými normami. Vatikán vidí v bývalých socialistických štátoch ešte stále dobré možnosti na ovplyvnenie ich zákonodarstva a vízie budúcej Európy.“
Reuters cituje britského politológa Timothyho Barnesa, ktorý si myslí, že Vatikán chce podporiť snahy o presadenie tradičných kresťanských hodnôt v legislatíve štátov typu Slovenska, čo by v budúcnosti mohlo prispieť k posilneniu pozícií konzervativizmu v rozšírenej Európe.
Podľa biskupa Piera Mariniho, povereného organizáciou ceremónií, chce Ján Pavol II. svojou návštevou podporiť nový duchovný elán najmä medzi mladými ľuďmi. (miš)