
Maria de Lurdes Mutolová. FOTO - REUTERS
hviezda Benfiky Lisabon a reprezentantov vtedajších, potom bývalých kolonizátorov Eusébio da Silva Ferreira, pre celý svet čierny panter Eusebio, najlepší hráč majstrovstiev sveta 1966.
Básnik a jeho syn
Jeden z najlepších strelcov bol hrdinom svojej rodnej krajiny, každý chcel byť ako on. Aj malá Maria Mutolová, rýchla útočníčka. Strieľala ostošesť, rovnako jej päť sestier. Na ihrisku si ju nevšimol futbalový kouč, ale básnik, jeden z najznámejších v Afrike i Portugalsku José Craverinha. On mal k hre hier veľmi blízko, ako každý muž, ktorý mal portugalskú výchovu, ibaže jeho syn inklinoval k atletike. V Mozambiku sa takí dali zrátať na jednej ruke. Otec videl v ortuťovitom dievčatku budúcu futbalovú reprezentantku. Vyhral synov názor - Maria bude bežkyňa.
Americké štipendium cez Olympijskú solidaritu
Mutolová štartovala už na olympijských hrách v Soule 1988. Nemala ešte šestnásť, vypadla v rozbehu. Bola rovnako rýchla ako vytrvalá.
Medzinárodný olympijský výbor poskytol v rámci programu rozvoja športu v krajinách tretieho sveta Mozambiku grant z Olympijskej solidarity, Maria dostala štipendium na oregonskú univerzitu v Eugene, kde študovala angličtinu a atleticky ju pripravovali manželia Jeff a Margo Fundovci. Na majstrovstvách sveta 1991 bola Mutolová štvrtá.
Za mercedes peniaze a koberec do bytu
Veľký talent na 800 metrov trpel na alergiu, z choroby sa vystrábila v Johannesburgu, hoci trénovala viac-menej na riziko. Na majstrovstvách sveta 1993 v Stuttgarte vyhrala zlato i mercedes. Také auto mala v krajine azda iba ona. Auto premenila na peniaze a zariadila byt. „Konečne sme mali koberec,“ spomína Maria, ktorá prežívala ťažké časy. V deväťdesiatom prvom jej zomrela mama na maláriu, o mladšie sestry sa starala so sesternicou Catarinou. Otca vtedy už nemala.
Podraz v Göteborgu
O dva roky na MS v Göteborgu ju diskvalifikovali v semifinále pre banálny priestupok. Po štarte na prvej stovke, ešte v dráhach, v nič neznamenajúcej situácii prešliapla čiaru. Rozhodcovia potrebovali potvrdiť svoju všemohúcnosť. Dva dni predtým diskvalifikovali na jasne prvej pozícii bežkyňu USA na 200 m Gwen Torrenceovú za podobnú chybičku. Porušila síce pravidlá, ktoré však majú dodatok: ak prešliapnutie do dráhy bráni súperke v behu. To Američanka, a tobôž už nie Mutolová neurobili.
Prehry svetovej jednotky
Jasná svetová jednotka tých čias z Mozambiku nie a nie sa presadiť na ďalšom veľkom podujatí. Na svetovom šampionáte v Aténach 1997 podľahla Kubánke Quirotovej (to sa azda dalo čakať), ale i Ruske Afanasjevovej. V Seville 1999 ako absolútna favoritka prehrala s vtedy takmer neznámou Češkou Formanovou, hoci Rusku Masterkovovú zdolala. Na olympiáde 1996 tiež nestačila na skvele pripravenú Masterkovovú (vyhrala potom i 1500 metrov) a Quirotovú. V Sydney 2000 už vyhrala. Potom suverénne získala svetové tituly 2001 a 2003.
Plány Nadácie Marie de Lurdes Mutolovej
Osobný rekord si zabehla ešte v roku 1994 v Zürichu - 1:55,19 min. (siedmy v historických tabuľkách). Druhý najlepší v živote dosiahla 19. júla tohto roku v Madride 1:55:55 min. To už bolo jasné, že útočí na historický zisk milión dolárov.
Žiadny atlét ani atlétka v histórii za rok toľko v jednej súťaži (aj keď sa skladala zo šiestich behov) nevyhral. O jackpot sa v Zlatej lige vždy delili viacerí. Mutolová využila šancu na prvý raz. Ženskú osemstovku zaradili medzi výberové disciplíny od roku 1998 (odvtedy sa bojuje o jackpoty) po prvý raz. Pravda, Mozambičanka musí miliónový zisk potvrdiť štartom na Svetovom atletickom finále 13. - 14. septembra v Monte Carle (nemusí však vyhrať).
V popredí obhajoba olympijského titulu
Ihneď sa vyrojili otázky, čo s toľkými peniazmi. Na prvý pohľad ťažkopádne pôsobiaca a nie príliš zhovorčivá Afričanka sa ukázala ako vzácna duša: „V mojej krajine nevie 72 percent žien písať ani čítať. Deti nemajú dobré podmienky na šport,“ neváhala s odpoveďou ani sekundu. Pritom nezanevrela ani na futbal. Podporuje klub Grupo Deportivo Maputo, z ktorého chce mať vlastný mužský i ženský profitím na špičkovej úrovni. Tam poputuje časť milióna cez nadáciu Marie de Lurdes Mutolovej.
Zdôraznila, že problém, ako použiť peniaze, ju netrápi. Za tvrdý oriešok považuje správny model prípravy na budúcoročné Hry olympiády v Aténach, na ktorých chce stoj čo stoj obhájiť prvenstvo zo Sydney.
ŠESŤ KROKOV K MILIÓNU
OSLO
1. Mutolová 2:00,62, 2. Grafová (Rak.) 2:00,92, 3. Cumminsová (Kan.) 2:01,00.
PARÍŽ
1. Mutolová 1:57,58, 2. Čeplaková (Slovin.) 1:57,84, 3. Ait-Hammouová (Mar.) 1:58,82.
RÍM
1. Mutolová 1:57,21, 2. Čeplaková 1:57,44, 3. Ait-Hammouová 1:57,82.
BERLÍN
1. Mutolová 1:59,01, 2. Grafová (Rak.) 1:59,32, 3. Ait-Hammouová 1:59,37.
ZÜRICH
1. Mutolová 1:59,93, 2. Grafová 2:00,52, 3. Gesellová (Nem.) 2:01,03.
BRUSEL
1. Mutolová 1:57,78. 2. Chruščeľovová (Rus.) 1:58,53, 3. Ait-Hammouová 1:58,66.