
Šejch Jásin vyviazol z izraelského útoku na lídrov Hamasu len s malými zraneniami. Pár hodín po akcii sa už modlil v mešite. FOTO - TASR/AP
h organizácií hlavne počas prímeria bola minimálna. Všetko sa zmenilo po útoku na autobus v Jeruzaleme, pri ktorom zomrelo 22 ľudí.
V sobotu, niekoľko hodín po Abbásovej rezignácii, dali najvyššie politické miesta v Izraeli súhlas na akciu v Gaze. Na dom profesora Islamskej univerzity Marwana Abú Rasa dopadla 250-kilogramová bomba. Ľahko zranila duchovného vodcu Hamasu šejcha Ahmeda Jásina a 15 ďalších ľudí.
Izraelské bezpečnostné zdroje tvrdia, že v dome sa konala schôdzka najvyšších predstaviteľov hnutia a skutočným cieľom atentátu nebol Jásin, ale jeden z veliteľov Hamasu. Denník Jerusalem Post aj izraelské rádio citovalo vysokého predstaviteľa židovského štátu, podľa ktorého muži v dome abú Rasa „plánovali útok na izraelských civilistov“. Spravodajský server Debka prišiel s teóriou, že lídri Hamasu sa zišli, aby sa dohodli na postupe voči „kolaborantom so sionistami“.
V každom prípade je prítomnosť viacerých predstaviteľov Hamasu na jednom mieste v čase, keď sa ukrývajú pred izraelskými akciami, podľa analytikov znepokojujúca.
Po útoku Hamas vyhlásil pomstu na, ktorú „Izrael nikdy nezabudne“ a poveril svoje bunky realizáciou atentátov na izraelské ciele. Židovský štát v obave pred terorom uzavrel západný breh aj pásmo Gazy. Zvýšenú ochranu majú aj predstavitelia štátu, pretože Hamas za svoj cieľ označil premiéra Ariela Šarona. Včera zaznamenali 36 pokusov o prienik militantov do Izraela. „Dvere do pekla sa otvárajú,“ vystríhal Izrael Abdel Azíz Rantisi, ktorý prežil ďalší útok na členov Hamasu v Gaze.
Denník Haarec citoval policajného dôstojníka, podľa ktorého je ďalší teroristický útok v Izraeli neodvratný. Otázkou je len, kde a kedy to bude.
Izrael tvrdí, že v útokoch na členov Hamasu bude pokračovať dovtedy, kým proti nim nezačne konať palestínska samospráva.
(mik)