
Mahmúd Abbás odchádza, svetu zostal zase už iba Arafat. FOTO - REUTERS
Teraz sa ho údajne snaží získať späť. Abbás však tvrdí, že jeho sobotná rezignácia je definitívna.
Abbás odstúpil, aby nemusel čeliť hlasovaniu o dôvere. Jeho výsledok bol vopred jasný - palestínski poslanci sú verní Arafatovi, ktorý ich drží vo funkciách, pretože ešte stále nevypísal parlamentné voľby. Tie mali byť už v januári, ale Arafat ich „pre izraelskú okupáciu“ nezorganizoval.
Najmenšie možné zlo
Abbás v spore s Arafatom, naposledy o kompetenciách v bezpečnostnej oblasti, nemal šancu - chýbala mu Arafatova vädnúca, ale stále veľká popularita a schopnosť prežiť za každú cenu.
Navyše Abbás si musel na rozdiel od Arafata potriasť rukou s izraelským premiérom Arielom Šaronom aj americkým prezidentom Georgeom Bushom. To bolo pre palestínsku ulicu znamenie, že je ich bábkou a skutočný vodca sedí zavretý v izolácii v Ramalláhu.
Napriek mediálnej hystérii je Abbásova rezignácia z palestínskeho čisto politického pohľadu najmenším zlom. Zo širšej perspektívy je to problém, ale nie tragédia. Palestínčanom hrozila vlečúca sa kríza, v prípade Abbásovho razantnejšieho (aj keď to bolo veľmi málo pravdepodobné) postupu voči radikálom občianska vojna či jeho fyzická likvidácia.
Kým v palestínskej samospráve sa vyjasnilo, vo Washingtone a čiastočne aj v Jeruzaleme sa výhľad do budúcnosti zakalil.
Američania len pozorujú
To, že Abbás už nie je palestínskym premiérom, je nepríjemné pre Američanov, ktorí v ňom videli určitú záruku, že ich cestovná mapa dovedie Palestínčanov k štátu. Faktom je, že v posledných týždňoch aj tak príliš nefungovala.
Teraz sú zaskočení a zostala im len pozícia pozorovateľov. Musia čakať, koho Arafat vymenuje za premiéra. K dispozícii je viac mien. Hovorí sa však, že Arafat nehľadá premiéra, ktorý by mu bol partnerom, ale premiéra, ktorý bude pod ním.
Arafat je späť
Arafat sa znovu stal hlavnou postavou. V Izraeli sa preto ozvali hlasy, že k mieru sa dá postúpiť len vtedy, keď nebude prítomný na palestínskych územiach. Američania však Jeruzalemu naznačili, že Arafat musí zostať v Ramalláhu. Nechcú riskovať nestabilitu v pre nich už aj tak dosť problematickom regióne.
Izrael však tvrdí, že politika vytvárania mocenského centra, ktoré by sa delilo o moc s Arafatom, nikdy neumožní existenciu silného premiéra ani zjednotenie bezpečnostných zložiek. Posilnený Arafat, ktorému nahráva americká slabosť v Iraku, nebude totiž podnikať žiadne kroky proti radikálom a Izrael nechce rokovať s nikým len s Abbásom.
Ako povedal jeden diplomat: Abbás odišiel a odniesol si cestovnú mapu.