AFP vysoký člen Rumsfeldovej delegácie.
Financie by mali byť použité na demobilizáciu milícií pôsobiacich v okolí Kábulu, pre skupiny poverené obnovou krajiny a na urýchlenie výcviku novej afganskej armády. Tá má zatiaľ len 5-tisíc členov.
Hoci Washington neplánuje poslať do Afganistanu vojenské posily, chce zväčšiť štyri tímy zapojené do obnovy. Rumsfeld tiež pripomenul, že jednotky NATO pôsobiace v krajine by mohli rozšíriť svoje pôsobenie aj mimo územia afganskej metropoly. „Určite súhlasím, že ich roztiahnutie po krajine by bolo dobrou vecou,“ povedal šéf amerického ministerstva obrany. USA v súčasnosti majú v Afganistane 9-tisíc vojakov a pod velením NATO pôsobí v Kábule 5-tisíc príslušníkov medzinárodných síl.
Rumsfeld pricestoval do Afganistanu z Kuvajtu po trojdňovej návšteve Iraku. Poobedoval s guvernérom provincie východoafganskej provincie Paktíja, navštívil americkú jednotku v Gardese a ocenil jej profesionalitu a disciplínu. Po tom, ako sa v Kábule zúčastnil na tlačovej konferencii, z Afganistanu odletel.
Len niekoľko hodín pred jeho príletom sa vládnym vojakom podarilo zmariť útok bojovníkov bývalého vládneho hnutia Taliban. Bojovníci raketami a granátmi útočili na hlavnú administratívnu budovu v okrese Zélók v juhovýchodnej provincii Paktika. Taliban potom nasadil delostrelectvo, ktoré sa stretlo v takmer polhodinovom boji s vládnymi jednotkami. Afganskí vojaci podporovaní Američanmi v pohraničnej oblasti Paktiky pred niekoľkými dňami začali operáciu s cieľom vypátrať bojovníkov Talibanu. Tí v minulých dňoch obnovili na východe krajiny boje, pri ktorých zomrelo takmer 80 ľudí. Zatiaľ sa ich nepodarilo zatknúť väčšie množstvo.
(čtk, reuters)