
Americký minister obrany Donald Rumsfeld sa v Babylone stretol s poľskými, maďarskými, ukrajinskými a rumunskými vojakmi. Diskutoval s nimi o možnostiach zlepšenia bezpečnostnej situácie v celom Iraku. FOTO - REUTERS
V sobotu sa najprv v tomto duchu vyjadril minister obrany Donald Rumsfeld, ktorý do Iraku prišiel vo štvrtok na trojdňovú návštevu, v noci na dnes to mal v televíznom príhovore k Američanom potvrdiť i prezident George Bush.
Očakávalo sa, že Bush bude obhajovať kroky svojej vlády napriek cene, ktorú si každodenne vyžadujú. Podľa odborníkov tým mal reagovať na zvyšujúcu sa kritiku zo strany mnohých obyvateľov, ako i predstaviteľov Demokratickej strany. Obe skupiny mu vyčítajú predovšetkým rastúci počet obetí medzi americkými vojakmi ako i výdavkov.
„Bushova zahraničná politika je v problémoch,“ myslí si Douglas Brinkley, profesor zaoberajúci sa americkou vládou na univerzite v New Orleans. „Toto preto nie je dobrovoľná reč, ale politický príkaz pre prezidenta, ktorý chce, aby ho budúci rok opäť zvolili.“
Okrem toho sa čakalo, že Bush požiada spojencov o väčšiu medzinárodnú pomoc. Tá by mala otupiť vážne bezpečnostné a hospodárske problémy Iraku, ktoré v sobotu na stretnutí s velením medzinárodnej jednotky pod poľským velením v Babylone priznal aj Rumsfeld. Bránil však výsledky dosiahnuté v Iraku okupačnými jednotkami.
„Je to ťažká práca. Existuje však politické vedenie, ktoré preberá čoraz väčšiu zodpovednosť. Ekonomická situácia sa však musí zlepšiť,“ povedal.
Ani návšteva šéfa Pentagonu nezabránila irackým radikálom v útokoch na koaličných vojakov i irackých civilistov. V sobotu ráno sa dostalo do paľby dvoch rakiet typu zem-vzduch americké vojenské lietadlo štartujúce z bagdadského letiska. Stroj, v tom čase letiaci vo výške 4-tisíc metrov nad zemou, však netrafili. „Vybuchli ešte predtým, ako mohli zasiahnuť cieľ,“ informoval hovorca amerických jednotiek. K incidentu došlo len niekoľko hodín pred Rumsfeldovým odletom do Kuvajtu. Podľa všetkého nemal s jeho návštevou nič spoločné.
K ďalšiemu útoku došlo v blízkosti mesta Tikrít, kde neznámi útočníci strieľali na obyvateľov dediny Awdža. Nikoho pritom nezranili. Podľa vojakov strely, ktoré zničili auto, smerovali na Iračanov, ktorí pomáhajú americkým vojakom. „Je to nezvyčajné. Novinkou nie je to, že Iračania strieľali na Iračanov, ale metóda ako k nej došlo,“ povedal plukovník James Hickey.
(mm, reuters)