BRATISLAVA - V polovici októbra, keď budú poslanci rozhodovať o dôchodkovej reforme, príde na Slovensko José Piňera, architekt úspešnej čílskej dôchodkovej reformy z roku 1981. „Svojou návštevou chce podporiť prijatie slovenskej penzijnej reformy, a najmä zavedenie druhého - kapitalizačného piliera, v rámci ktorého si slovenskí občania budú môcť sami sporiť na vlastné dôchodky,“ povedal Martin Chren z Nadácie F.A. Hayeka, ktorá Piňeru pozvala.
Piňera bol ako minister práce a sociálnych vecí Čile v rokoch 1978 až 1980 zodpovedný za prípravu dôchodkovej reformy, ktorá sa neskôr stala príkladom pre reformy v mnohých iných krajinách. Dnes čílsky model funguje v desiatkach krajín a ďalšie sa pripravujú na jeho zavedenie. Ako zakladateľ a prezident Medzinárodného centra pre dôchodkovú reformu je Piňera vo svete považovaný za najvýznamnejšieho odborníka v oblasti reformy penzijných systémov. Túto problematiku prednáša na významných univerzitách a odborných konferenciách, je ekonomickým poradcom mnohých vlád a osobne sa podieľal na príprave takmer každej reformy založenej na princípe individuálnych účtov.
Piňera už Slovensko navštívil vlani v júni. Jeho návšteva vtedy mala výrazný ohlas medzi odborníkmi i verejnosťou, a výrazne prispela k odštartovaniu dôchodkovej reformy po jesenných parlamentných voľbách. V rámci svojej pripravovanej návštevy sa Piňera zúčastní na medzinárodnej konferencii o ekonomickej slobode.
Piňera je stálym spolupracovníkom prestížnej washingtonskej výskumnej inštitúcie CATO Institute a spolutvorcom jeho Projektu privatizácie systému sociálneho zabezpečenia, ktorý za sedem rokov svojho trvania vytvoril komplexný návrh reformy federálneho dôchodkového systému USA. (tv)