
Po vstupe bude veľmi dôležité, aby ľudia nepracovali načierno a svoj príjem zdaňovali. Tí, čo tak neurobia, by mohli stratiť napríklad výhody plynúce zo sociálneho zabezpečenia, čo sa nás už ako občanov únie bude týkať. Podľa legislatívy platnej po našom vstupe budú môcť slovenskí občania dostávať aj dôchodok z každej krajiny, kde dlhšie pracovali. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
* Pod tlakom Nemecka a Rakúska bola prijatá požiadavka na sedemročné prechodné obdobie, počas ktorého bude voľný pohyb osôb za prácou obmedzený. Platí formula 2+3+2, ktorá umožňuje flexibilný postup jednotlivých štátov únie. Krajiny, ktoré nemajú záujem ochraňovať svoj trh, ho Slovákom môžu otvoriť hneď po našom vstupe. Takýto zámer už avizovali Holandsko, Írsko, Švédsko, Dánsko, Veľká Británia.
* Ostatné krajiny môžu svoj trh chrániť dva roky, potom vypracuje Európska komisia analýzu dosahu na trh s prácou. Krajina, ktorá by zaznamenala nerovnováhu na svojom trhu, bude môcť na základe analýzy opatrenia predĺžiť o tri roky a potom ešte o dva roky. Maximálne však môže ochrana trvať sedem rokov.
* Nemecko a Rakúsko môžu uplatniť obmedzenia aj na vybrané druhy služieb, poskytované spoločnosťami so sídlom na Slovensku.
V Nemecku a Rakúsku pôjde o služby:
* stavebníctvo vrátane príbuzných odvetví,
* upratovacie služby – priemyselné upratovanie.
Iba v Rakúsku pôjde o služby:
* rezanie, tvarovanie a konečná úprava kameňa,
* obrábanie kovových materiálov,
* úprava krajiny (parky, záhrady),
* sociálne práce a aktivity bez upratovania,
* opatrovanie vdomácnosti,
* bezpečnostné služby.
Iba v Nemecku pôjde o služby:
* úprava interiérov.
Prechodné obdobie sa nevzťahuje:
* Na obyvateľov Slovenska a ich rodinných príslušníkov, ktorí v čase vstupu budú legálne pracovať v niektorom členskom štáte najmenej 12 mesiacov.
* Na obyvateľov Slovenska, ktorí budú pracovať v niektorej členskej krajine v čase nášho vstupu alebo prídu po vstupe s pracovným povolením na 12 mesiacov a viac,
* ich rodinní príslušníci môžu začať pracovať až po 18 mesiacoch po získaní legálneho prechodného pobytu alebo od tretieho roka po našom vstupe (t. j. dva roky a jeden deň).