Ako si hľadať prácu v únii? Ako na Slovensku

Pri predvstupových rokovaniach s úniou bola kapitola o voľnom pohybe osôb zrejme najsledovanejšou a najdiskutovanejšou. Veď voľný pohyb osôb môže dať do pohybu masy ľudí, ktorí sa budú môcť usadiť, kde budú chcieť, pracovať a podnikať, kde si vyberú, ...

Pri predvstupových rokovaniach s úniou bola kapitola o voľnom pohybe osôb zrejme najsledovanejšou a najdiskutovanejšou. Veď voľný pohyb osôb môže dať do pohybu masy ľudí, ktorí sa budú môcť usadiť, kde budú chcieť, pracovať a podnikať, kde si vyberú, a na staré kolená môžu dôchodok dostávať hneď zo štyroch členských krajín. Uviesť to všetko do praxe nie je jednoduché.

„Boli to zdĺhavé rokovania a málokedy sme z práce odišli pred desiatou večer,“ hovorí pre SME Ľubica Gajdošová, vedúca pracovnej skupiny Voľný pohyb osôb a riaditeľka odboru európskej integrácie a zahraničných vzťahov na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny. Výsledok stojí za to: takmer bez obmedzení sa dnes po krajinách únie môžu pohybovať pracovníci, podnikatelia, živnostníci, ale aj dôchodcovia a študenti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tí, ktorí chcú pracovať, musia urobiť tri základné veci: nájsť si prácu, zistiť požiadavky na kvalifikáciu a vedieť, ako funguje sociálne zabezpečenie.

Ako si hľadať prácu

Postup je rovnaký, ako keď si hľadáte zamestnanie u nás – môžete osloviť firmy priamo alebo ísť na úrad práce. Odo dňa nášho vstupu bude na úradoch fungovať sieť Eures (Európske služby zamestnanosti).

„Je to on-line prepojenie členských krajín na princípe ponuky a dopytu – hľadám zamestnanie, ponúkam zamestnanie. Vstupovať do neho teda budú zamestnanci i zamestnávatelia,“ hovorí Ľudovít Mlynarčík, riaditeľ odboru zahraničných vzťahov z Národného úradu práce. Zatiaľ je u nás vytypovaných šestnásť miest – osem krajských a osem okresných úradov práce. „Tam budú sedieť poradcovia Eures, ktorí s uchádzačmi o prácu vyplnia dotazník a na základe toho im budú hľadať prácu.“

SkryťVypnúť reklamu

Požiadavky na kvalifikáciu

Ak máte prácu, potrebujete si zistiť požiadavky na kvalifikáciu. Ako pripomína Gajdošová automaticky sa odborná kvalifikácia bude uznávať len v ôsmich povolaniach. „Sú to – lekár, zubný lekár, zdravotná sestra, pôrodná asistentka, farmaceut, advokát, veterinárny lekár a architekt.“

Striktne určené sú ďalšie tzv. regulované povolania, kde je zákonom stanovené vzdelanie. Presný zoznam sa ešte len vyhotovuje. V ostatných profesiách sa taktiež predkladá doklad o vzdelaní a praxi, ale je na zamestnávateľovi, aké má požiadavky. „Napríklad som ekonómka, ale nemala som skúšku z účtovníctva. Zamestnávateľ musí tento hendikep vykompenzovať tak, že bude vyžadovať 3-ročnú prax,“ vysvetľuje Gajdošová.

Podmienky však nesmú byť diskriminačné. Po našom vstupe automaticky získavame občianstvo EÚ, a preto musia byť požiadavky rovnaké pre Rakúšana aj pre Slováka. Aj jazykové požiadavky musia byť primerané.

SkryťVypnúť reklamu

„Od veterinárneho ošetrovateľa by nemal zamestnávateľ požadovať viac ako komunikačnú úroveň jazyka, ale učiteľka francúzštiny, ktorá bude chcieť vyučovať vo Francúzsku, bude asi potrebovať štátnu skúšku,“ hovorí Gajdošová.

Sociálne zabezpečenie

Po presťahovaní sa do druhého členského štátu má každý občan práva aj povinnosti: musí platiť dane a prispievať na poistné systémy. Platí však, že sa mu započítava obdobie na nadobúdanie dávok. Najvýstižnejší je príklad nároku na dôchodok. Ak si občan uplatní nárok na dôchodok, tak mu vznikne nárok na dôchodok vo všetkých krajinách, kde pracoval a dôchodok sa mu spočíta. Ak to nebude odporovať národnej legislatíve jednotlivých členských krajín, môže Slovák, ktorý pracoval v štyroch krajinách únie, dostávať štyri dôchodky. Z každej krajiny alikvotnú časť.

SkryťVypnúť reklamu

Taký istý princíp bude platiť aj pri ostatných dávkach – dávok v invalidite, pozostalostných dávkach, dávok v súvislosti s pracovným úrazom a chorobou z povolania. Nemocenské dávky, dávky v materstve a dávky v nezamestnanosti sa budú vyplácať podľa miesta trvalého pobytu.

MIRIAM ZSILLEOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 722
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 675
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 700
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 691
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 263
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 221
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 299
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu