*
* Len traja najvyšší ústavní činitelia – prezident, predseda parlamentu a premiér a sudcovia Ústavného súdu nebudú musieť žiadať o bezpečnostnú previerku, aby sa mohli oboznamovať s utajovanými skutočnosťami (doteraz o previerku nemuselo žiadať okolo 5000 osôb).
* Zjednotí civilné a vojenské previerky pod dozorom NBÚ.
* Upraví postavenie riaditeľa NBÚ – riaditeľa bude vymenúvať prezident na návrh vlády (v súčasnosti ho vymenúva a odvoláva vláda).
* Namiesto štátnych orgánov by o previerku žiadali samotné firmy, ktoré sa chcú oboznamovať s utajovanými skutočnosťami.
* Vymenuje nanovo bezpečnostné riziká, na základe ktorých NBÚ rozhoduje o vydaní alebo nevydaní previerky.
* Bývalí príslušníci ŠtB a spravodajskej správy Generálneho štábu ČSĽA budú považovaní za nespoľahlivé osoby (nebudú môcť zastávať funkcie, pri ktorých sa môžu oboznámiť s utajovanými skutočnosťami, a preto budú musieť tieto funkcie uvoľniť).
* Zakáže utajovať informácie, ktoré sú predmetom legitímneho záujmu verejnosti (do zákona sa doplnila na základe požiadavky Úradu vlády).
* Utajované skutočnosti rozdelia ústredné orgány štátnej správy podľa následku, ktorý by vznikol pri ich vyzradení, zneužití, poškodení, zničení, strate alebo odcudzení (utajované skutočnosti sa naďalej členia do štyroch stupňov podľa dôležitosti na Prísne tajné, Tajné, Dôverné a Vyhradené).
* Ak sa zistí u navrhovanej osoby bezpečnostné riziko, vydá NBÚ rozhodnutie, v ktorom uvedie dôvody, prečo sa nemôže vydať osvedčenie. Navrhovaná osoba môže podať žalobu na vyšší vojenský súd. (ts)