
foto
erapeutom, ktorí zastupovali rôzne psychoterapeutické školy. Každý z nich prišiel k rovnakému záveru, ibaže inou cestou.“
Fascinuje ju, koľko spoločných znakov majú sny, mýty a rozprávky. Sú to vraj veľmi jednoznačné príbehy, dokonca legendy, ktoré pomáhajú vnímať v živote človeka možné okamihy zlomu. Tie majú vždy veľmi podobnú symboliku. „Už v biblických príbehoch nájdeme veľa výkladov snov. Naši predkovia im venovali veľkú pozornosť, lebo verili, že sny riadia ich osudy,“ vraví. „Aj hrdinovia rozprávok sa často vydávajú na svoju cestu po silnom sne, ktorý je pre nich výzvou a núti ich konať.“
Keď spíme, vedomie má tvorivú pauzu
Keď zaspíte, akoby s vami zaspalo aj vaše vedomie. Zrazu neexistujú morálne zásady, presvedčenia, ktoré v reálnom živote nútia človeka konať určitým spôsobom, alebo ho upozorňujú na veci, ktoré nie sú dovolené.
Astrológia hovorí, že človek má svoj ascendent, ktorý vypovedá o tom, s čím sa rodí do sveta, k čomu sa priznáva, a discendent, ktorý hovorí, ako by mal žiť, alebo čo ho k tomu vyzýva. „Žijeme medzi týmito dvoma mantinelmi, kde si prirodzene vytvárame problémy, ktoré si potom ťažko pripúšťame. Neradi sa pokúšame preskočiť svoj tieň, jednoducho sa uspokojíme s tým, že sa to nedá a že to ani nie je potrebné. Práve sny nás však upozorňujú na to, že tienisté stránky života existujú, aj keď sa o ne nezaujímame. Sny nami hýbu, i keď nám rozum hovorí, že je to hlúpe,“ hovorí Zlatica Šramová.
Sny sú pravdivé a objektívne
Sny nám dávajú veľa informácií o tom, v akom súčasnom stave sme a ako vnímame svet okolo seba. Sú pravdivé, objektívne a neprikrášlené. Prinášajú rôzne informácie z minulosti, ktoré by mohli byť práve aktuálne. Hovoria vraj čistú pravdu, ktorú si však často prispôsobujeme.
V skutočnosti takmer každý z nás v živote zažil nejakú traumu a nemusí si jej byť vedomý. „Niekedy môže byť trauma celkom malá – stačí, ak je napríklad dieťa v útlom veku na dva-tri dni hospitalizované v nemocnici bez rodiča. Teoreticky sa nič nemuselo stať, ale niekde v hĺbke mohol uňho vzniknúť pocit neistoty, ktorý v súčasnej, možno úplne inej situácii, môže rovnaký pocit neistoty opäť vyvolať. Nejde však o samu situáciu, ale o vnútorný, neznámy emočný postup,“ vysvetľuje psychologička.
Sen je váš
Sny nás často až nepríjemne zarazia. Niektoré sú zaujímavé, iné menej, väčšinou im vôbec nerozumieme. V skutočnosti majú mnoho rôznych významov. „Ak si svoj sen človek vysvetľuje sám, podvedome sa riadi podľa toho, čo mu vyhovuje,“ vraví Šramová. „Ak sa o ňom s niekým rozpráva, môže ho ovplyvniť cudzie vysvetlenie.“
Sen je však váš. Ak vás jeho obsah naozaj zaujíma, dôležité je napríklad vedieť, aký deň mu predchádzal, akých ste stretli ľudí, v akej životnej situácii sa práve nachádzate, či máte zdravotné problémy, čo ste robili bezprostredne pred spaním, čo sa vám snívalo deň predtým a podobne.
Symbolika sna je individuálna
Existujú ľudia, ktorí majú intuitívny dar dobre vnímať a pozorovať súvislosti. Sen však nedáva definitívu. Jeho symbolika je individuálna. „Príjemný pocit môžete mať aj zo sna, ktorého dej je dramatický. Ale záleží vždy od vás, či ho využijete ako výzvu – či ho chcete ‘dosnívať‘ v realite. Zdá sa mi, že ľudia si to dnes málo uvedomujú a prijímajú sen skôr iba ako zábavu alebo fakt,“ vraví Šramová. „Neznamená to však, že treba za každú cenu spracúvať v sebe niečo, čo sa práve ‘zasníva‘. Môže to byť dokonca nebezpečné.“
Telo má vždy prednosť
Sen môže mať uzdravujúci zmysel. Keď sa zhmotní – prerozpráva, nakreslí, vymodeluje či zhudobní, dostáva novú kvalitu. Môžeme sa priamejšie konfrontovať s postavami svojho sna, diskutovať s nimi, vyjednávať, zabávať sa alebo s nimi bojovať.
„Ja dávam prednosť mierovým rokovaniam, no ani boju sa občas nevyhnem,“ hovorí Zlatica Šramová. „Sen totiž upozorňuje predovšetkým na citlivosť – ide po ohnisku. Ak sa rozhodneme venovať emóciám, pozornosť cez sny, pocítime nielen slasť, ale aj strach či duševnú a fyzickú bolesť.“
Psychologička Zlatica Šramová pracuje so súkromnou klientelou, so študentmi i s obyvateľmi domova dôchodcov. Jej obľúbenou formou práce je liečba rozprávkou. Cez ňu sa približuje k životným príbehom starých ľudí, študentov zase učí, ako rozprávku využívať pri terapii s deťmi. Od rozprávky sa dostala k snom. Vyjadriť sen na papieri je obľúbenou činnosťou obyvateľov domu seniorov Archa. „Sú to príbehy s veľkou symbolikou,“ hovorí psychologička.