ske združenie Partnerstvá pre prosperitu spoločne s IT asociáciou Slovenska.
Niektoré výsledky sú už prediskutované s predstaviteľmi vybraných ministerstiev, či predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska. Rovnako ich dostane k dispozícii Úrad vlády, všetci poslanci parlamentných politických strán, ale aj občiansky sektor, kde sa v diskusiách využijú ako podporné argumenty. Výsledky by mohli napomôcť aj väčšej osvete, či propagácii elektronických služieb verejnej správy, pretože ide o aktuálny trend nielen v Európe. Preto ak aj na Slovensku chceme mať informačnú spoločnosť mali by sme vedieť takéto elektronické služby realizovať.
Lepšie ako sme očakávali
V mnohých ukazovateľoch sme lepší ako napr. Grécko, Španielsko či Portugalsko. Ale naopak v mnohých sme zase horší ako škandinávske krajiny. Je to vec kritérií. Podľa Milana Ištvána, ktorý sa zúčastnil E-government konferencie v Miláne začiatkom júla, je zarážajúce, že medzi rádovo niekoľkými desiatkami programov nominovaných na cenu roka v E-governmente nebolo Slovensko vôbec zastúpené. Rovnako ako medzi množstvom prezentátorov v rámci panelov, či okrúhlych stolov, alebo besied a diskusií sa nenašiel ani jeden zástupca Slovenska. Okolité krajiny Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, aj Česká republika, ale aj Slovinsko, Chorvátsko či Rumunsko boli zastúpené, čo mohlo vyvolať dojem u bežného účastníka tejto európskej konferencie, že Slovensko v „elektronickom vládnutí“ ani neexistuje. Občan na Slovensku dnes ani nevie, čo by mohol od E-governmentu očakávať, čo všetko mu takéto elektronické služby môžu priniesť. Ako sa mu môže zjednodušiť život, ako sa mu zlepší prístup k informáciám. Preto je dnes dôležité vysvetliť občanovi čo by mal v tomto smere chcieť. Na základe informácií by sa potom občan - volič mal zamyslieť a preferovať pri voľbách tie politické strany, ktoré majú blízko k informačnej spoločnosti. Na rozdiel od iných krajín, u nás informačná spoločnosť nie je politická téma. Zatiaľ sa v tejto oblasti angažuje predovšetkým IT komunita. Podľa Milana Ištvána by E-government malo byť politickou prioritou.
Internetizácia
Hypoteticky si predstavme, že raz budeme mať na Slovensku rýchly a lacný internet. Občania ho samozrejme budú chcieť používať. Čo ponúka štátna správa? Partnerstvá pre prosperitu uskutočnili vlastný interný audit obsahu internetových stránok ministerstiev. Výsledok sa ukázal ako žalostný. Dve, tri ministerstvá ponúkajú relevantné informácie pre občana, ale väčšina ministerstiev je na tom katastrofálne. Príčinou je aj nedostatok štandardov preto, čo by mali ministerstvá na svojich stránkach ponúkať, odhliadnuc od toho, ako užívateľsky komplikovane je vytvorená navigácia na stránkach. V prípade štandardov sa opäť spomína pozícia splnomocnenca vlády pre informatizáciu spoločnosti, niekto, kto by sa venoval aj poradenstvu pre štátnu správu. Nemuseli by sme ísť hneď cestou Maďarska, či Českej republiky, kde tieto veci zastrešuje ministerstvo.
Občan.sk
M. Ištván: „V projekte treba pokračovať. Akékoľvek reči o jeho zastabilizovaní treba ignorovať. Projekt sa musí rozvíjať, aby mohol perspektívne dospieť do úplnej interaktivity portálu. Ak si pozrieme výsledky výskumu, zdá sa, že vláda mu robí slabý marketing, pretože mnohí občania ani nevedia, že existuje.“
A href="http://www.inet.sk/egov" target=_blank>www.inet.sk/egov
(rak)