
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Teletext
Väčšina televízií okrem klasického obrazu a zvuku vysiela aj kódované digitálne informácie. Na ich zobrazenie je potrebný televízor s teletextom. Väčšina prijímačov už túto funkciu ponúka. Líšia sa však v počte stránok, ktoré je televízor schopný uložiť si do pamäti. Platí, že čím je počet týchto stránok väčší, tým rýchlejšie sa k nim dostanete. Ak nie je televízor schopný uložiť si do pamäte žiadnu stránku, na každé zobrazenie novej stránky treba čakať aj vyše minúty.
Uhlopriečka
Uhlopriečka televízora patrí medzi základné parametre, podľa ktorých treba televízor vyberať. Uhlopriečku volíme podľa vzdialenosti, z akej budeme televízor sledovať. Do malej izby je vhodný televízor s 55-centimetrovou uhlopriečkou, do väčších izieb je vhodná uhlopriečka aspoň 70-centimetrov. Pri sledovaní televízie s menšou uhlopriečkou z väčšej vzdialenosti môže nastať problém pri čítaní titulkov, ktoré sú veľmi malé. Nevýhodu majú aj fanúšikovia hokeja. Nájsť puk na malom televízore je takmer nemožné.
Vyžarovanie
Moderné prijímače majú vyžarovanie znížené na minimum. Pozeranie televízora by preto nemalo nijako vplývať na zdravie. Obrazovky sú stavané tak, aby najväčšie vyžarovanie bolo na zadnej strane obrazovky a nešírilo sa priamo na divákov. Televízia by sa však nemala sledovať zo vzdialenosti menšej ako jeden a pol metra. Aj preto je vhodnejší televízor s väčšou uhlopriečkou - možno ho sledovať aj z väčšej vzdialenosti.
Konektory
Každý televízor má v sebe zabudovaných niekoľko konektorov. Okrem vstupu na anténu by mal mať aj výstup na slúchadlá a špeciálny vstup na pripojenie videa, aby ste nemuseli video zapájať cez anténový vstup. Potom je možné sledovať video prepnutím do špeciálneho módu bez toho, aby ste ho museli naladiť.
Zvuk
Základné rozdelenie televízorov podľa zvuku je na monofónne a stereofónne. Stereo prijímače majú kvalitnejší zvuk a sú vhodnejšie aj na počúvanie hudby. Okrem toho umožňujú aj prepnutie do iného jazyka. Musia mať však funkciu Dual. Väčšina zahraničných filmov sa v súčasnosti vysiela so slovenským alebo českým dabingom. Televízne spoločnosti však zároveň vysielajú veľa filmov aj v pôvodnom jazyku. Dual umožňuje prepínanie medzi týmito jazykmi. Môžete si takto precvičiť cudzí jazyk, prípadne vaši zahraniční hostia môžu sledovať televíziu v materskom jazyku. Niektoré televízne prijímače majú okrem výstupu na slúchadlá aj výstup na externé reproduktory. Takto si môžete skvalitniť zvuk, prípadne vytvoriť ilúziu trojrozmerného zvuku.
Obrazovka
Na trhu sú televízory s rôznymi druhmi obrazoviek. Kvalitný televízor by mal mať plochú obrazovku, ktorá neskresľuje tak ako zaoblená. Dôležitá je aj frekvencia obrazovky - od nej závisí, koľkokrát sa za sekundu obnoví obraz. Čím vyššia frekvencia, tým je obrazovka kvalitnejšia. Najlepšie obrazovky majú frekvenciu 100 Hz. Dobré však je, aby mala obrazovka aspoň 70 Hz. Pri nízkych frekvenciách sa môže stať, že vidíte, ako obraz bliká. Ak sa na televízor pozeráte z malej vzdialenosti, môžu vás z toho bolieť oči.
Najlepšie televízory majú plazmové obrazovky. Stoja aj vyše stotisíc korún, ale nevyžarujú nebezpečné žiarenie. Ich výhodou je aj to, že sú hrubé len niekoľko centimetrov a niektoré typy sa dajú zavesiť na stenu ako obraz.
Detský zámok
Pomocou detského zámku sa dá zabrániť deťom v sledovaní televízie alebo len určitého televízneho programu - možno si vybrať, či dieťa nemôže sledovať televíziu stále, alebo len v určitom čase. V menu televízora si jednoducho zvolíte funkciu detský zámok alebo detská poistka. Tu si môžete vybrať, čo všetko chcete deťom zakázať pozerať. Ak potom dieťa zapne televízor v čase, keď je aktivovaný zámok, zobrazí sa mu len modrá obrazovka bez zvuku. Aby bolo možné televízor znovu sledovať, je potrebné vložiť kód, ktorý si rodičia zvolia.
Ladenie
Nové televízne prijímače majú funkciu automatického ladenia. Ak v menu zadáte ladenie, stlačením šípky na ovládači sa automaticky naladí ďalší televízny program, ktorý nasleduje po tom, ktorý máte naladený. Niektoré televízory ponúkajú aj automatické naladenie všetkých dostupných televíznych staníc. Ak spustíte túto funkciu, na televízore sa naladia a uložia všetky televízne stanice, ktoré môžete chytiť. Prepíšu sa však doteraz uložené stanice. Niektoré programy sa vám môžu naladiť aj viackrát, ak ich chytíte z viacerých vysielačov.
Vypínanie
Dnes sa už ku každému televízoru štandardne dodáva diaľkové ovládanie. Televízor sa ním dá zapnúť i vypnúť, ale ak ho nevypneme tlačidlom na televízore, stále spotrebúva energiu. Preto je lepšie, ak sa televízor vypne vždy manuálne. Spotreba energie v pohotovostnom stave síce nie je veľká (dá sa zistiť z manuálu), ale ak televízor používame niekoľko rokov, dá sa ušetriť dosť peňazí.