„Spúšťajú dôchodkovú reformu, zaviedli rovnú daň, reformujú zdravotníctvo.“ Podobné správy o Slovensku čítajú Česi v novinách takmer každý deň. Liberálni komentátori sú nadšení, opoziční politici využívajú slovenské reformy na kritiku vlády. V očiach veľkej časti Čechov sa Slovensko stáva vzorom.
„Všetci sledujú ten odlišný typ dynamiky na Slovensku a porovnávajú ju s našou politikou sociálnej demokracie Vladimíra Špidlu,“ hovorí český sociológ Ivan Gabal. Podľa Gabala nejde len o ekonomické reformy, ale napríklad aj nové pravidlo „trikrát a dosť“ ministra spravodlivosti Daniela Lipšica.
Slovenské reformy zasahujú dokonca do politického boja v Čechách – často ich využíva opozičná ODS. „Česká pravica dáva slovenské reformy za príklad sociálnodemokratickej vláde,“ tvrdí zasa politológ Jiří Pehe. „Slovenské kroky sú dobrým argumentom ODS, keď kritizuje politiku českej vlády,“ súhlasí Gabal.
Lídri ODS využívajú Slovensko najmä na kritiku Špidlovej reformy verejných financií, ktorá je práve v parlamente. Podobne ako liberálni ekonómovia Špidlovi vyčítajú, že škrtov je málo, a ukazujú na slovenskú rovnú 19-percentnú daň, znižovanie deficitu, reformu v zdravotníctve. Všímajú si dokonca aj politiku našich železníc.
Ďalšou témou je dôchodková reforma: slovenský minister práce Ľudovít Kaník ju plánuje spustiť, ale v Čechách majú len hmlistý náčrt. „Súčasťou vnútropolitickej diskusie rozhodne sú slovenské reformné kroky,“ povedal Gabal.
Niektoré začína česká vláda napodobňovať. Napríklad pred dvoma dňami ohlásila česká ministerka zdravotníctva Marie Součková zámer zaviesť poplatky u lekára.
„Zrejme si všimli, že zavedenie poplatkov v nemocniciach nevzbudilo sociálne nepokoje či demonštrácie. Ľudia to prijali. A česká vláda si uvedomila, že aj jej to prejde a môže na tom zarobiť pomerne dosť peňazí,“ myslí si Pehe. Podobne podľa neho aj ostatní ministri vyčkávajú, ako dopadnú reformy na Slovensku – napríklad dôchodková reforma alebo rovná daň.
Kým českí vládni politici vyčkávajú, tamojší ekonómovia začínajú mať určité obavy. „Keď v Maďarsku, Poľsku a na Slovensku prejde daňová reforma, dostane sa Česko do výraznej nevýhody,“ varuje ekonóm David Marek v rozhovore pre Lidové noviny. Ide najmä o zahraničných investorov, ale objavujú sa aj prvé správy, že české firmy sa plánujú sťahovať na Slovensko.
Okrem politikov a ekonomických expertov si dianie na Slovensku často všímajú českí novinári. Určitým signálom je napríklad aj to, že za posledné týždne dva významné české týždenníky – Týden a Respekt – uverejnili veľký rozhovor s ministrom financií Ivanom Miklošom, ktorého predstavujú ako ťahúňa slovenských reforiem.
Českých ľavicových intelektuálov začína nekritický obdiv voči Slovensku hnevať. „Neuplynie deň, aby sme neboli informovaní, čo všetko Slováci dokázali a čo všetko im môžeme závidieť,“ píše český sociológ Jan Keller v ľavicovom denníku Právo. Tvrdí, že všetko je omnoho zložitejšie a poukazuje napríklad na veľký rozdiel platov.