
FOTO - ARCHÍV TASR
Slovensko je v týchto dňoch hviezdou strednej Európy, hoci má z jej krajín najnižšiu životnú úroveň. Ako je to možné? Ekonomické reformy priniesli Slovensku imidž dynamicky sa rozvíjajúcej krajiny. Médiá aj politici susedných krajín obdivujú slovenskú vládu a mnohé kroky chcú napodobniť.
Dzurindova vláda v snahe ozdraviť ekonomiku prijala v rýchlom slede viaceré tvrdé reformy. Nezamestnanosť sa znížila pod 15 percent, od budúceho roka sa zavádza rovná daň 19 percent. Firmám sa má ľahšie podnikať a zamestnajú viac ľudí, čo sa odzrkadlí aj v raste ich platov. Reformami prechádza celá sociálna oblasť aj zdravotníctvo.
Napriek tomu je životná úroveň obyvateľov na Slovensku nižšia ako v susedných krajinách a ich platy sú najnižšie. Podľa informácií Medzinárodného úradu práce je na Slovensku priemerná hodinová mzda len o niečo vyššia ako tri eurá. Napríklad v Poľsku zarobia ľudia každú hodinu takmer o jeden a pol eura viac.
Výrazné rozdiely v platoch sú aj medzi Slovenskom a Českom. Kým u nás je priemerná mesačná mzda okolo 13 500 korún, priemerný Čech mesačne zarobí vyše 17-tisíc českých korún. Po prepočítaní kurzových rozdielov tak má o dve tretiny vyššiu výplatu ako Slovák.
Oproti Česku a Maďarsku výrazne zaostávame aj v oblasti zamestnanosti. Miera nezamestnanosti na Slovensku dosahuje takmer pätnásť percent a je výsledkom náročnej reštrukturalizácie slovenských podnikov zbrzdenej netransparentnou privatizáciou. Vyššiu nezamestnanosť má v okolí už len Poľsko, kde sa šplhá k osemnástim percentám.
Ale tak, ako bol kedysi politický a ekonomický obraz Slovenska v 90. rokoch najhorší, dnes sa o ňom píše v superlatívoch.
„Pokiaľ ide o reformy, tak najlepší imidž v strednej Európe má Slovensko,“ hovorí český politológ Jiří Pehe. V Česku aj v Poľsku ekonomickí experti ukazujú na Slovensko a radia vládam vydať sa naším smerom.
A ony to aj robia. Poľský premiér Leszek Miller navrhol 19-percentnú rovnú daň podľa slovenského príkladu, v Česku zasa ministerka zdravotníctva Součková navrhuje platiť u lekára. Obe krajiny majú pritom ľavicové vlády.
V zahraničných médiách sa pravidelne objavujú články o slovenských reformách. Britský denník The Guardian pred pár dňami priniesol analýzu známej európskej audítorskej spoločnosti HSBC, ktorá Slovensko ako jediné zo strednej Európy zaradila medzi „sedem nových tigrov novej Európy“.
Slávu priniesol Slovensku aj nedávny článok v časopise Forbes, kde jeho zakladateľ Steve Forbes písal o Slovensku ako o „raji investorov“. Pochválil daňovú reformu a prirovnal našu budúcnosť k Hongkongu či Írsku. „Ak zostane Slovensko na ceste reforiem, stane sa tým, kto bude popoháňať zvyšok EÚ,“ napísal Forbes.
MICHAL FRIŠ
TOMÁŠ VELECKÝ