Zatiaľ sa nekonalo politické zemetrasenie, ktoré mnohí čakali. Nič nenasvedčuje, že by mala padnúť vláda Tonyho Blaira. Odhalené bolo miestami až sprisahanecké počínanie vládnych úradníkov a zároveň nedostatky v spravodajstve najvplyvnejšieho britského média BBC.
Už piaty mesiac sa sústreďuje pozornosť britských médií na jednu informáciu. Či Irak mal, alebo nemal vlani v septembri zbrane hromadného ničenia pripravené na nasadenie do 45 minút. Novinári denne analyzujú každé slovo z výpovedí, dokumentov a e-mailov, televízia vysiela dramatizované rekonštrukcie vyšetrovania. A tak nezostáva čas na iné politické témy. Crescendo a potom sklamanie je však podľa komentátorky denníka The Guardian Polly Toynbeeovej obvyklý priebeh vecí, keď si politickí odporcovia myslia, že majú Tonyho Blaira v kúte. Blairova výpoveď pred sudcom zanechala skôr dobrý dojem.
Počas vyšetrovania podal demisiu premiérov mediálny guru Alastair Campbell. Neodchádza úplne čistý. Hoci to popieral, počas Huttonovho vyšetrovania sa ukázalo, že zasahoval do tvorby minuloročného dokumentu výzvedných služieb o irackých zbraniach hromadného ničenia. Nedokázalo sa však, že by zasahoval proti vôli šéfov špionáže. Dvaja dôstojníci výzvedných služieb ešte v stredu potvrdili, že neboli spokojní s jazykom v dokumente o irackých zbraniach.
Oveľa dramatickejšie je zrejme rozhodnutie, ktoré prijal Blair po Campbellovom odchode tento týždeň. Úplne pretvorí informačný aparát vlády. Denník Financial Times vyvodil, že zmeny sú v podstate priznaním, že doterajšia informačná politika vlády zlyhala a že ľudia vláde neveria.
Čistá nie je ani BBC, ktorej reportér Andrew Gilligan po stretnutiach so zbrojným expertom Davidom Kellym prišiel ako prvý s tvrdením, že vláda do správy o irackých zbraniach hromadného ničenia presadila prehnane tvrdé tvrdenia. E-maily medzi členmi vedenia BBC však ukázali, že panovali pochybnosti o Gilliganovej práci, ale že zoči-voči tlaku sa BBC cítila povinná predovšetkým brániť redakčnú slobodu.
Aj Kelly parlamentnému vyšetrovaciemu výboru pred svojou smrťou povedal, že nepoznával slová, ktoré Gilligan vo svojom spravodajstve o ich rozhovore použil.
Len na okraji záujmu zostáva David Kelly. Podľa všetkých výpovedí je zrejmé, že si siahol na život sám. Jeho tragédia si vynútila tichý rešpekt. Konkrétne dôvody jeho posledného rozhodnutia však vyvolávajú menej pozornosti než politické dosahy, ktoré majú či budú mať.
JIŘÍ MAJSTR, čtk, Londýn