naopak, nahráva autorom atentátov.
„Uvedomme si, že hlavným cieľom teroristov je destabilizovať právny štát. Tým, že sa stále viac obmedzujú slobody a pribúdajú výnimočné predpisy, sami sa na spĺňaní tohto cieľa paradoxne podieľame,“ povedal v debate v štrasburskom sídle Európskeho parlamentu francúzsky socialistický poslanec Fodé Sylla.
Jeho rozsiahla správa o rešpektovaní základných občianskych práv a slobôd v Európskej únii vyvolala mnoho kontroverzných reakcií. Obsahuje aj pasáž o dôsledkoch protiteroristických opatrení. Pozastavuje sa nad predpismi členských štátov únie aj nad niektorými formami spolupráce so Spojenými štátmi.
Záver dokumentu znie, že správna miera represívnych opatrení sa prekročila. Pravicové skupiny v Európskom parlamente, najmä Európska ľudová strana, vyzvali hlasovať proti tejto správe a priloženej rezolúcii, v ktorej sa parlament pozastavil nad týmito javmi a prihlásil sa jednoznačne k rešpektovaniu ľudských práv a verejných slobôd. Dokument napokon získal podporu 221 hlasov, proti sa postavilo 195 poslancov a 23 sa hlasovania zdržalo. V Európskom parlamente zasadá 626 poslancov.
Autor v dokumente tvrdí, že neexistuje jednotná definícia terorizmu, takže v rôznych krajinách a podľa rôznych okolností možno násilné činy kvalifikovať raz ako terorizmus a inokedy nie.
Hlavne však poukazuje na riziká spolupráce so Spojenými štátmi, ktoré podľa neho zďaleka nerešpektujú takú silnú ochranu občianskych a ľudských práv ako Európska únia. Hoci EÚ odmieta vydávať do USA osoby, ktoré by tam mohli byť popravené, je bezmocná zoči-voči väzneniu asi 15 občanov zo svojich šiestich štátov bez súdu na kubánskej základni Guantánamo.
Spojené štáty vyžadujú poskytovanie osobných údajov o cestujúcich leteckých spoločností, ktoré prekračuje medze európskeho práva, napriek tomu sa to deje, hoci bez výslovného zmocnenia. Aj Europol poskytuje Američanom niektoré osobné údaje, navzdory tomu, že neratifikoval príslušnú konvenciu Rady Európy, ktorá zaisťuje presné podmienky.
Syllovi prekážajú aj dodatočné právomoci, ktoré dostali represívne orgány na boj proti terorizmu. Upozorňuje, že krajiny ako Nemecko, Rakúsko a Belgicko umožňujú polícii využívať metódy armádnych spravodajských služieb, ako sú odpočúvania alebo infiltrácie agentov.
KAREL BARTÁK, čtk, Brusel