
Pál Csáky včera odštartoval informačnú kampaň o vstupe Slovenska do Európskej únie. Premiér, hoci bol pozvaný, nakoniec neprišiel, poslal len príspevok. Neprišli ani mnohí pozvaní ministri či poslanci.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Informačnú kampaň o vstupe Slovenska do Európskej únie včera odštartoval Pál Csáky konferenciou, na ktorej predstavili dosahovú štúdiu Ekonomické a sociálne súvislosti integrácie Slovenska do Európskej únie. Na objednávku Úradu vlády ju pripravila Slovenská akadémia vied. Premiér, hoci bol pozvaný, nakoniec neprišiel, poslal len príspevok. Neprišli ani mnohí pozvaní ministri či poslanci. Slovám prednášateľov načúvala plná sála odborných referentov z ministerstiev či samosprávy. Csáky upozornil na nelichotivé čísla Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami V4. Pozícia Slovenska je podľa neho z ekonomického a sociálneho hľadiska najhoršia a štúdia ukazuje cestu, ako to odstrániť. Preto sa rozhodol správu rozdať ministrom. Chce otvoriť diskusiu – napríklad za okrúhlymi stolmi v televízii – kde by sedeli autori správy i členovia vlády.
Správa o integrácii Slovenska do Európskej únie z dielne Slovenskej akadémie vied ponúka rôzne scenáre možného vývoja. Zo všetkých vyplýva, že celkový vplyv na ekonomiku bude pozitívny. Ani jeden z nich nie je horší ako scenár, že Slovensko do únie nevstúpi – vtedy by sa pre medzinárodnú izoláciu fungovanie slovenskej ekonomiky zhoršilo.
Integrácia výrazne zlepší trh práce. Rast platov však nebude príliš výrazný, a to najmä pre snahu investorov naďalej využívať výhody pomerne nízkych mzdových nákladov, usudzujú odborníci zo SAV.
Kedy sa priblíži slovenská ekonomiky krajinám únie? Ak bude pokračovať doterajší vývoj, Slovensko podľa prognózy SAV dosiahne úroveň európskej pätnástky (75 percent z jej priemerného HDP) v roku 2022. Úspešnejší variant hovorí o roku 2018. Ak by Slovensko do únie nevstúpilo, dosiahlo by podobnú úroveň až v roku 2031.
Predseda SAV Štefan Luby hovorí, že najväčší prínos zo vstupu Slovenska do únie bude v oblasti priamych a nepriamych investícií a vo voľnom pohybe obyvateľov. Upozorňuje však, že integrácia prinesie pozitívny vplyv v istom prechodnom období, po ktorom môže dôjsť k sklamaniu. „Aj keď politici forsírujú túto oblasť ako bezproblémovú,“ povedal Luby.
Csáky sa vzápätí posťažoval na nie celkom dobrú komunikáciu vlády s občanmi pri informovaní o rizikách vstupu. „Chcel som naskočiť na tento vlak v novembri, no zistil som, že informačné toky neexistujú.“ Ako už niekoľkokrát predtým aj včera vinu pripísal svojim predchodcom.
Upozornil na hrozbu, že dnešné reformy verejnej správy, sociálneho systému či školstva, ktoré majú negatívny dosah na občanov, môžu ľudia nesprávne spájať so vstupom Slovenska do Európskej únie.
(hr)