
Biskupi diecéz, ktoré na budúci týždeň navštívi pápež Ján Pavol II., včera v Bratislave hovorili o význame jeho návštevy. Zvlášť sa na pápežskú návštevu tešia v Rožňave, najmenšej a málo známej slovenskej diecéze. V tejto diecéze je zároveň veľa veriacich maďarskej národnosti a iných vierovyznaní. „Raduje sa aj sám Svätý Otec. Rožňavu má zvláštnym spôsobom rád. Pri každom stretnutí mi hovoril: „Do Rožňavy prídem,“ povedal rožňavský biskup Eduard Kojnok, na snímke prvý zľava, vedľa neho banskobystrický biskup Rudolf Baláž a bratislavsko-trnavský arcibiskup Ján Sokol. FOTO SME – PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Arcibiskup Ján Sokol trvá na svojom výroku, že na Slovensku prebieha isté sprisahanie proti katolíckej cirkvi. Biskup Rudolf Baláž má iný názor.
„Keď si pozrieme prvú aj druhú návštevu Svätého Otca, bolo tu nadšenie, zápal. Aj v masmédiách. Teraz je to všetko len okolo peňazí,“ tvrdí arcibiskup Sokol. „Akoby sa chcela zmazať duchovná náplň a dobrá príprava na duchovné obohatenie slovenských veriacich aj neveriacich. To jasne hovorí o niečom nekalom a mám pocit, akoby niektoré médiá naozaj sprisahali – poďme a hovorme len o tom negatívnom,“ povedal pre SME. Hovoriť o sprisahaní sa mu nezdá prisilné. „Som o tom hlboko presvedčený.“
Dôvodom sprisahania je podľa neho nevedomosť a fakt, že do popredia sa dostávajú len liberálne názory. „V krajine, kde sa toľko ľudí prihlásilo ku katolíckemu vierovyznaniu, takto hovoriť, to je nehoráznosť,“ myslí si.
Baláža atmosféra okolo pápežovej návštevy síce neteší, ale neprekvapuje. „Ja nič také ako sprisahanie nevidím. Pre mňa je to normálne, čo sa deje. Mám komunistický tréning.“ Na debate sa podľa neho odráža celková konfrontačná atmosféra. „Dnes máme samé ruvačky medzi ľuďmi, škandály. Je to odraz spoločnosti,“ povedal.
Za príčinu považuje Baláž aj politickú situáciu. „Najhoršie je, že návšteva prišla do politických nedorozumení. Tam sa to potom začalo vyostrovať. Je pochopiteľné, že ľudia, ktorí nesúhlasia s katolíckou cirkvou, začali argumentovať peniazmi na pápežovu návštevu.“
Pred príchodom pápeža v roku 1995 boli parlament i vláda jednotní v pohľade na jeho návštevu. „Dnes máme inú situáciu, v parlamente máme komunistov. To sú obrovské zmeny a kto ich neberie na vedomie, ten nežije v súčasnosti.“ Cirkev je podľa neho zvyknutá na invektívy.
„Ľudstvo je založené na báze slobody. Človek si vyberá svoje náboženstvo a svoj životný štýl. Cirkev má tiež starý klasický životný štýl, ktorý nemôže vybočiť z rámca evanjelia. Nie každému to vyhovuje. Dobre, rešpektujeme, že sa chcú vyjadriť, ale to neznamená, že ide koniec sveta,“ povedal Baláž. (mar)