BRATISLAVA – Na Slovensku je najnižšia životná úroveň spomedzi okolitých krajín. Podľa analýzy Slovenskej akadémie vied vstupujeme do Európskej únie v najhoršej pozícii spomedzi krajín V4. Naši susedia si napriek tomu začínajú myslieť, že stojíme na začiatku ekonomického zázraku.
Politici aj liberálni ekonomickí experti z Česka či Poľska s obdivom hovoria o slovenskej daňovej, sociálnej, zdravotníckej či dôchodkovej reforme. V českých médiách získalo Slovensko v posledných týždňoch imidž ekonomického dravca. „Všetci sledujú ten odlišný typ dynamiky na Slovensku,“ povedal český sociológ Ivan Gabal.
Slovensko je pritom podľa čísiel na chvoste krajín Visegrádskej štvorky. Nezamestnanosť máme stále jednu z najvyšších v Európe, platy ani zďaleka nedosahujú úroveň v okolitých štátoch. V Česku sa zarába výrazne lepšie – priemerný plat tam je vyše 17-tisíc českých korún, čo je v prepočte okolo 22-tisíc slovenských. U nás je priemerný plat 13 500 korún.
Včera zverejnila Slovenská akadémia vied dosahovú štúdiu k vstupu do Európskej únie. Vyplýva z nej, že pozícia Slovenska je z ekonomického a sociálneho hľadiska najhoršia v regióne.
Napriek tomu sú slovenské reformy pre liberálnu a pravicovú časť českej spoločnosti žiarivým vzorom. Vstúpili dokonca do vnútropolitického boja – politici opozičnej ODS ich často využívajú pri kritike premiéra Vladimíra Špidlu.
Okrem dôchodkovej reformy či daňovej zaujal v Prahe projekt ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca a česká ministerka Marie Součková pred pár dňami verejne ohlásila zámer zaviesť poplatky u lekárov.
Zmenu vnímania Slovákov Čechmi si všimol aj bývalý prezident Václav Havel. „Vzťah sa stáva rovnoprávnejším. Spoločne kráčame rovnakým smerom a vedľa seba bez pocitu, že jeden sa cíti nadradený druhému,“ povedal v rozhovore pre SME.
Aj pohľad Poliakov na Slovensko sa v poslednom čase výrazne mení, najmä po víťazstve slovenskej Trnavy nad poľským Radomskom v súťaži o investíciu francúzskej automobilky PSA. V Poľsku vzbudila pozornosť najmä myšlienka 19-percentnej rovnej dane – nedávno ju navrhol sociálnodemokratický premiér Leszek Miller.
(miš, tv, mim)