Tie disponujú vysoko výkonnými optickými sieťami v dĺžke asi 5000 kilometrov. Časť z nich pritom na svoju činnosť nepotrebujú. „Tým, že vláda návrh schválila, môžeme teraz začať posudzovať, akú časť optických vláken energetické podniky potrebujú na vlastnú činnosť. Zvyšné káble sa potom presunú do Energotelu.“ Uviedol šéf skupiny na založenie Energotelu Márius Hričovský. Analýza sa má skončiť už do konca februára.
Energotel sa má budovať na základoch Transtelu, ktorý je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Transpetrolu. V Transteli sú sústredné telekomunikačné aktivity Transpetrolu za 11 miliónov korún. Rovnakú hodnotu majú do Transtelu vložiť aj ostatné energetické podniky (elektroenergetika a Slovenský plynárenský priemysel.) Energetici sa tak stanú akcionármi novej spoločnosti.
Do základného imania sa budú presúvať aj nepeňažné vklady. Ešte je potrebné, aby vláda schválila výnimku z platnej úpravy. Uznesenie z mája 1995 totiž hovorí, že štátne podniky alebo podniky, v ktorých štát vykonáva akcionárske práva, nemôžu presúvať svoj majetok na tretie subjekty v prípade, že čerpajú úvery so štátnymi zárukami. To je prípad Slovenských elektrární ale i SPP.
Energetické podniky budovali telekomunikačné zariadenia na skvalitnenie svojej prevádzky. Vzhľadom na nízke náklady boli kapacity budované s rezervou, ktorá presahovala potreby samotných podnikov. Prebytočné kapacity začali podniky využívať aj komerčne, nie však v takej miere, aby sa stali konkurenciou pre Slovenské telekomunikácie. Až Energotel sa má pričiniť o silný tlak na znižovanie cien.
TOMÁŠ KURTANSKÝ