sú už vo finále, ich predmetom je dominantne cena (podielu),“ povedal včera denníku SME minister hospodárstva Ľubomír Harach.
Definitívny výsledok rozhovorov by mal padnúť do konca tohto týždňa. „V piatok je konečný termín, keď sa končí exkluzivita pre toto konzorcium,“ zdôraznil Harach. V prípade, že nedôjde k uzavretiu dohody, možnosť získať minoritný podiel v Globteli budú mať iní investori. „Ohlasujú sa už aj ďalší,“ dodal minister.
Podľa pôvodného návrhu mali byť akcie najväčšieho mobilného operátora na Slovensku uvedené na kapitálové trhy. Credit Suisse First Boston, finančný poradca vlády pri predaji, však takýto krok neodporučil a navrhol priamy predaj vybranému investorovi. Dôvodom bol prepad na zahraničných akciových trhoch, na ktorých zaznamenali telekomunikačné spoločnosti výrazné oslabenie svojich akcií.
Generálny riaditeľ Globtelu Pavol Lančarič je zrušením pôvodného zámeru sklamaný. „Keby sa technické kroky v štátnych spoločnostiach zrealizovali rýchlejšie, akcie sme mohli predať ešte pred kolapsom,“ citoval včera Lančariča britský denník Financial Times, podľa ktorého tak vláda za predaj balíka akcií Globtelu „dostane oveľa menej, ako sa pôvodne očakávalo“. Zdĺhavý proces vymenúvania poradcu a následné administratívne zdržania neumožnili vláde predať akcie v čase, keď telekomunikačný sektor bol ešte hodnotený vysoko, dodal denník.
V roku 2000 vykázal Globtel zisk pred zdanením, odpismi a úrokmi (EBITDA) vo výške 2,715 mld Sk. Výnosy spoločnosti za predaj tovaru a služieb dosiahli 7,487 mld Sk. V súčasnosti spoločnosť eviduje viac ako 650-tisíc aktívnych zákazníkov a jej podiel na trhu predstavuje 56 percent. Do konca tohto roka Globtel očakáva nárast počtu svojich klientov až na 900 tisíc.
MICHAL NALEVANKO