
FOTO - TASR/EPA
Do Vianoc dostane Amerika na knižný trh bestseller pod názvom Som tiež vojačka: Príbeh Jessicy Lynchovej (na snímke). Dráma dvadsaťročnej vojačky obletela svet už v marci tohto roku, keď jej jednotka padla do zajatia v irackom meste Nasírija a Jessica sa napokon zo všetkého dostala. Síce s polámanými končatinami a zraneniami rôzneho druhu, ale prežila. Vydavateľstvo Afreda Knopfa ponúkne jej životný zážitok v knižnej podobe.
Jessica podpísala zmluvu na jeden milión dolárov, ktoré si rozdelí so spisovateľom Rickom Braggom. Ten knihu v jej mene napíše. Autor známych príbehov založených na autentických zážitkoch, dostane polovicu odmeny. Počiatočný počet výtlačkov v tvrdej väzbe ráta s polmiliónovým nákladom. Očakávajú sa ďalšie vydania a obľúbená forma paperbacku i možnosť sfilmovania príbehu Hollywoodom. Zisk z predaja knihy už pôjde len Jessice, a tak mladučká vojačka, ktorú už armáda zo služby pre zranenia uvoľnila, sa stane navyše ešte aj hrdinkou bohatou.
Príbeh Jessicy sprevádza niekoľko zvláštnych okolností - nikto vlastne nevie, ako to s jej zraneniami a zajatím bolo, spochybňuje sa aj hrdinská akcia, pri ktorej ju Američania oslobodili.
Navyše niektorí vojenskí lekári, čo Jessicu liečili, stále nie sú si istí, či má v poriadku pamäť a čo si z veľkej drámy pamätá. Ak spočiatku vyzeral príbeh naozaj veľmi napínavo, postupne sa objavili viaceré trhliny. Počas prepadu irackými vojakmi vraj bojovala ako divá: strieľala do Iračanov a niekoľkých zabila. Iračania Američanov premohli a Jessicu zasiahlo niekoľko guliek, mala aj tržné rany od noža.
O niekoľko dní neskôr sa však objavila iná verzia, a to aj v takých denníkoch, akými sú The Washington Post či The New York Times. Jessica vraj naozaj odvážne bojovala, ale vo chvíli, keď mala zabiť irackého vojaka, zbraň sa jej zasekla. Nasledovala ďalšia verzia: zranenia utrpela vo chvíli, keď sa vojenský džíp Humvee zrazil s iným autom. A vraj žiadneho nepriateľa nezabila.
Napokon padla do zajatia a ležala v irackej nemocnici. Odtiaľ ju údajne vyslobodilo špeciálne americké komando a viacerí v tvrdej zrážke s Iračanmi zahynuli. Našli sa aj svedkovia, podľa ktorých sa Iračania z oblasti stiahli deň pred tým, ako americké komando do nemocnice dorazilo. A irackí lekári neskôr tvrdili, že v jej tele nenašli ani guľky a nemala ani tržné rany, len zlomeniny.
Dodatočné verzie sa asi príliš do úvahy brať nebudú. Paul Bogaards, viceprezident vydavateľstva, osobne navštívil Jessicu a vyhlásil, že nadobudol pocit, že „jej pamäť je neporušená a jej spomienka na udalosť počas prepadu, ale aj po ňom je plná informácií a rozprávania. To je dôležité“. A viceprezident poskytol aj odpoveď budúcim kritikom: „Nebude to príbeh americkej armády alebo Bushovej vlády. Ide o príbeh Jessicy. Neplánovala vojnu. Neorganizovala vyslobodenie a ani nemanipulovala verziu udalostí pre médiá. Urobila iba jedinú vec: prežila drámu!“