V súčasnosti je až 60 percent z nich v rukách Jásira Arafata.
Rozsah zmien, ktoré by dnes mal žiadať v parlamente, podľa jeho poradcov znamená zásadné zmeny v palestínskej ústave. Ak ich nedosiahne, vraj odstúpi. Neskoro popoludní však izraelský rozhlas citoval jeho spolupracovníka, ktorý odmietol, že by sa premiér vyhrážal rezignáciou. Ešte v utorok arabský denník al-Kuds tvrdil, že Abbás chce odstúpiť a odísť do Egypta.
Abbás dnes bude v parlamente hodnotiť 100 dní svojho kabinetu. Podľa pozorovateľov sa však nemá čím pochváliť. Kľúčové body jeho programu - prímerie a zlepšenie sociálnej situácie Palestínčanov, nefungujú.
Špekuluje sa aj o tom, že dnes tiež požiada parlament, aby hlasoval o dôvere jeho vláde. Mnohí poslanci sa domnievajú, že hlasovanie pre Abbása nedopadne dobre a preto si myslia, že by sa nemalo konať. „Bude to nevhodné a nemúdre hlasovanie,“ povedal poslanec Ziad Abú Ziad.
Ziad tiež tvrdí, že hlasovanie sa bude vnímať ako spor medzi Abbásom a Arafatom. „Arafat je symbol, každý ho vníma ako otca, ktorého sa nechce vzdať,“ vysvetľuje Ziad.
Niektorí palestínski poslanci podľa denníka Haarec v súkromných rozhovoroch priznali, že ich kontaktovali Američania a žiadali o podporu Abbása. Washington sa významne podieľal na Arafatovom rozhodnutí vymenovať Abbása do funkcie premiéra a považuje ho za záruku uplatňovania mierovej cestovnej mapy. Izrael sa minulý týždeň vyjadril, že ak Abbás odíde, nebude o mieri rokovať s novým premiérom, ktorého by vymenoval Arafat.
Ten v utorok pre CNN vyhlásil, že cestovná mapa je mŕtva. Z tejto situácie obvinil Izrael a jeho akcie proti militantom v posledných týždňoch. Predstaviteľ palestínskej samosprávy Saíb Irikát však neskôr Arafata opravil a povedal, že samospráva cestovnú mapu podporuje.
(mik, reuters)