BAGDAD, WASHINGTON, TEHERÁN - Medzinárodný kontingent vedený Poľskom, ktorého súčasťou je aj slovenská jednotka, včera pri slávnostnej ceremónii v starovekom meste Babylon prevzal od amerických síl kontrolu nad časťou Iraku. V Iraku sa nachádza 2400 poľských vojakov.
Poľskí predstavitelia v médiách varovali, že sa misia môže pretiahnuť až na dva roky. „Opustíme Irak, až bude krajina stabilizovaná, až budú vytvorené miestne inštitúcie a až Iračania prevezmú zodpovednosť za vedenie svojich miest,“ povedal prezident Aleksander Kwaśniewski. Augustový prieskum mienky ukázal, že 60 percent Poliakov je proti zásahu v Iraku a pomer odporcov stúpa.
Americký prezident George Bush v utorok podpísal návrh rezolúcie, ktorý USA predloží Rade bezpečnosti OSN a ktorý počíta s rozšírením mandátu OSN v Iraku. Cieľom rezolúcie je zapojiť viac krajín do obnovy a stabilizácie Iraku.
Americká vláda možno už od marca zníži počet vojakov v Iraku o polovicu, aby uvoľnila armádu pre iné obranné úlohy. Podľa utorňajšej správy rozpočtového výboru Kongresu je Pentagon schopný dlhodobo v Iraku držať 38-tisíc až 64-tisíc vojakov. USA majú teraz v Iraku zhruba 150-tisíc vojakov. Prítomnosť ich armády v Iraku stojí Američanov každý mesiac štyri miliardy dolárov.
Abdal Azíz Hakím, brat zavraždeného šíitského duchovného vodcu Muhammada Bakra Hakíma, bol jednomyseľne zvolený do čela Najvyššieho zhromaždenia islamskej revolúcie v Iraku (SCIRI). Abdal Azzíz Hakím bol číslo dve v organizácii už pred bratovou smrťou. Je tiež členom dočasnej irackej vládnej rady. Vodca bývalej irackej šíitskej exilovej opozície Muhammad Bakr Hakím, ktorý pred pádom Husajnovho režimu žil v Iráne, bol zavraždený spoločne s desiatkami ďalších stúpencov v piatok pri bombovom útoku v Nadžafe. (čtk)