
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Z peňazí z fondov Európskej únie chce vláda viac smerovať na stavbu diaľnic a menej do poľnohospodárstva. Vláda si tak osvojila názor Európskej komisie, ktorá to nedávno Slovensku navrhla.
Minister pôdohospodárstva s presunom súhlasí, žiada však 690 miliónov korún navyše zo štátneho rozpočtu. S tým vláda zatiaľ nesúhlasila.
Presun peňazí z fondov navrhol minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky a povedal, že to prospeje „nášmu hlavnému cieľu, ktorým je zvýšenie HDP na obyvateľa“. Peniaze chce vláda presmerovať okrem diaľnic aj na rozvoj vidieka.
Vláda pôvodne v januári navrhla vyčleniť pre poľnohospodárstvo až 24 percent z peňazí, ktoré dostaneme zo štrukturálnych fondov. Išlo o najvyššie percento zo všetkých kandidátskych aj členských krajín. Európska komisia upozornila na riziko, že Slovensko nebude schopné vyčerpať všetky peniaze určené pre poľnohospodárstvo a navrhla zmenu.
Vláda preto včera schválila zníženie sumy určenej pre poľnohospodárstvo na 15,41 percenta. Do poľnohospodárstva tak na budúci rok pôjde z peňazí únie o 3,1 miliardy korún menej.
Istou náhradou poľnohospodárom by mohlo byť to, že ministerstvo pôdohospodárstva bude koordinátorom časti peňazí určených na rozvoj vidieka.
Ministerstvo pôdohospodárstva trvá na tom, že namiesto peňazí z únie má dostať viac zo štátneho rozpočtu, aby mohlo pridať poľnohospodárom na priame platby. Európska únia nám povolila ísť až do výšky 55 percent priemeru priamych platieb únie, ministerstvo financií však súhlasí len so 45 percentami.
„Presunom peňazí na dopravnú infraštruktúru sa ušetrí zo štátneho rozpočtu 690 miliónov korún. Požadoval som, aby boli použité na dorovnanie priamych platieb na úroveň 55 percent (priemeru únie),“ povedal po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Inak nebude súhlasiť s presunom peňazí z fondov.
Simonov návrh podporuje aj vicepremiér Pál Csáky. „Nechcem, aby sa naši poľnohospodári dostali do horšej situácie ako v okolitých krajinách. Touto transakciou zvýšime platby na 51 percent a vláda bude musieť rokovať pri zostavení štátneho rozpočtu o ďalších 4 percentách,“ povedal.
Rozhodnutie však vláda odložila až na debatu o štátnom rozpočte.
Zvýšenie peňazí pre poľnohospodárov bude presadzovať v koalícii SMK. Simon aj Gyurovszky potvrdili, že táto otázka je pre ich stranu prioritná. (mar)