
Juhoslovanská radosť po zisku ôsmeho titulu majstrov Európy v basketbale mužov. FOTO - ČTK
l nejedno prekvapenie, titul však napokon získala Juhoslávia absolútne zaslúžene a suverénne.
Úradujúci majstri sveta Juhoslovania oslávili po finálovom víťazstve už ôsme zlato z európskych šampionátov, piate z posledných siedmich. Ich obdivuhodnú sériu prerušilo len Taliansko v roku 1999 a Nemecko pred ôsmimi rokmi.
Herný prejav staronového majstra Európy mal napriek absencii starnúcich hviezd Divaca, Daniloviča, Džordževiča či Rebraču všetky charakteristické črty juhoslovanskej školy - vynikajúci útok opierajúci sa o skvelú streľbu z každej vzdialenosti, zmysel pre kombinačnú hru, výbornú techniku, individuality s obdivuhodným basketbalovým myslením - ale tentoraz pribudla takmer bezchybná obrana. Najmä v defenzíve bolo najviac vidno rukopis 52-ročného trénera Svetislava Pešiča (je zaujímavé, že sedel na lavičke Nemecka pri jeho triumfe na ME 1993). „Vyhrali sme vďaka disciplíne v obrane. Napriek tomu nebolo jednoduché dostať pod kontrolu turecký útok,“ povedal po finále Srb S. Pešič, ženatý s Chorvátkou, bývalý hráč bosnianskej Bosny Sarajevo, ktorého dres obliekal aj jeho syn Marko, dnes nemecký reprezentant.
Turci podporovaní fanatickým obecenstvom udržali krok s favoritom až do záveru tretej štvrtiny, až potom sa presadila väčšia kvalita a skúsenosť juhoslovanských opôr (66:59 po 36 min). „Najmä Bodiroga ukázal, že je na ihrisku mojou pravou rukou. V kritických situáciách ostal pokojný, čo sa prenieslo aj na ostatných,“ chválil juhoslovanský kouč strelca 18 bodov. Tradične výborný bol Stojakovič, opora Sacramento Kongs, ale tentoraz boli strelecky úspešní aj hráči druhého sledu (Ščepanovič dal 19, Gurovič 11, Tomaševič 10 bodov).
Pre Turkov bola prehra vo finále nesmiernym sklamaním, ale keď im napriek neúspechu takmer 12-tisíc divákov nadšene aplaudovalo, radi sa nechali oslavovať. Prvýkrát v histórii si siahli na medailu z ME, ale striebro je logickým potvrdením nárastu popularity i kvality mužského basketbalu v tejto krajine. Bronz získalo Španielsko po víťazstve (99:90) nad Nemeckom, ktoré bolo jedným z najväčších prekvapení šampionátu. Piate miesto patrí Rusku, ktoré zdolalo Francúzsko 78:73 a vybojovalo si (spolu so semifinalistami Juhosláviou, Tureckom, Španielskom a Nemeckom) poslednú miestenku na budúcoročných MS v USA.
Majstrovstvá Európy v Turecku priniesli aj sklamania. Nečakali sa najmä výbuchy tradične úspešných basketbalových veľmocí Talianska (obhajca titulu), Litvy (bronzová na OH v Sydney) a Grécka. Ich púť sa skončila v zápasoch play off o postup do štvrťfinále, kde stroskotali na Chorvátsku, Lotyšsku a Nemecku. Tieto tri tímy boli mimo iných našimi súpermi v predchádzajúcich kvalifikáciách o postup na ME a zohrali sme s nimi nie beznádejné zápasy. Že by to bola povzbudzujúca injekcia pre chorý slovenský mužský basketbal? PETER ŠEFRÁNEK
Konečné poradie ME basketbalistov: 1. Juhoslávia, 2. Turecko, 3. Španielsko, 4. Nemecko, 5. Rusko, 6. Francúzsko, 7. Chorvátsko, 8. Lotyšsko.
MVP (najužitočnejší hráč) šampionátu: Predrag Stojakovič (Juh.)
Najlepší strelec: Dirk Nowitzki (Nem.) - 200 bodov, priemerne 28,5 b na zápas.