BRATISLAVA – Slovenská pravica sa rozdelila v pohľade na znižovanie daní a navzájom sa obviňuje cez médiá. Za zníženie sú všetci – odlišujú sa len v spôsobe, akým ho uskutočniť.
KDH, ktoré navrhovalo zníženie odvodov pre zamestnávateľov z 38 na 29 percent, vyzvalo otvoreným listom podpredsedu vlády a SDKÚ Ivana Mikloša, aby ich v parlamente podporil. Mikloš tento spôsob komunikácie nepovažuje za najšťastnejší: „Neostávalo mi nič iné, ako odpovedať tou istou formou. Dúfam, že tieto veci už budeme riešiť nie pomocou médií.“
Návrh v parlamente neprešiel. Proti nemu hlasovalo aj 54 poslancov vládnej koalície. KDH obviňuje SDKÚ zo spolupráce so SDĽ.
Zníženie odvodov navrhuje aj Demokratická strana. Jej predseda Ľudovít Kaník hovorí: „Vyzývali sme na stretnutia expertov, ktorí dospejú k spoločnému názoru. To je jediná cesta, ako pravicu dávať dohromady a nedospieť k tomu, čo sa odohralo minulý týždeň v parlamente.“
Z podpory ľavicových myšlienok obviňuje Mikloša aj nezávislý poslanec Peter Tatár: „Najprv sa podpredseda vlády vyjadril, že je to zlý návrh, a potom zistil, že by neobišiel nasucho najmä pred odbornou verejnosťou, keby bol proti znižovaniu daní, tak zvolal stretnutie SDKÚ, DS a KDH. Dohodli sa, že pôjdu na kompromis vládneho návrhu. Teda môžem vyhlásiť, že vláda bráni hospodárskemu rastu. Máme skúsenosť, že kompromis sa rovná menšiemu zlu a v konečnom dôsledku sa rovná zlu.“
Mikloš obvinenia spolupráce so SDĽ ostro odmieta: „SDKÚ nesie najväčší diel zodpovednosti, preto nemôže prichádzať s populistickými návrhmi. Myslím si, že každý, kto čo i len letmo sleduje vývoj na slovenskej politickej scéne, musí takúto argumentáciu pána Tatára považovať za smiešnu. Obviňovať nás, že ideme spolu so SDĽ, je absolútnym nezmyslom. Snažíme sa nájsť dohodu aj so SDĽ, pretože ak za návrh nebudú hlasovať ľavičiari, neprejde.“
Podpredseda KDH Július Brocka si myslí, že medializácia sporu bola nutná: „SDKÚ hlasovalo so SDĽ, s ortodoxnou ľavicovou stranou, a nepripustilo ani diskusiu v druhom čítaní.“
Kresťanskí demokrati sa chystajú prísť s ďalším návrhom, ktorý bude podľa Brocku miernejší: „Aby sme pomohli veci. Trápi tu nezamestnanosť ešte niekoho, alebo si už všetci zvykli na 19 percent?“
Riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík nepredpokladá, že sa tento spor odrazí na predvolebných preferenciách: „Je to téma, ktorá na percentá strán nemá výraznejší dopad. Bežného človeka nezaujíma.“ Podľa neho pravicové strany budú naďalej spolupracovať: „Ak vychádzame z toho, aké sú preferencie a aké alternatívy sa ponúkajú po voľbách, nič iné im neostáva. Sú odkázané jedna na druhú.“
MONIKA ŽEMLOVÁ