Podpora vlády pri budovaní Informačnej spoločnosti zostáva v polohe gest

V súvislosti s budovaním Informačnej spoločnosti má nezastupiteľné miesto internet a najmä jeho dostupnosť a cenová výhodnosť. V zámorí i v Európe je viditeľná snaha vytvárať informačnej budúcnosti náležité predpoklady. No len u nás je to všetko akoby ..

V súvislosti s budovaním Informačnej spoločnosti má nezastupiteľné miesto internet a najmä jeho dostupnosť a cenová výhodnosť. V zámorí i v Európe je viditeľná snaha vytvárať informačnej budúcnosti náležité predpoklady. No len u nás je to všetko akoby naschvál naruby. Vo vyspelých krajinách (a my sa predsa chceme k nim radiť) je bežné, že regulátor robí systémové opatrenia zamerané na podporu rozvoja internetu. V ich rámci ukladá dominantným prevádzkovateľom napríklad povinnosť poskytovať telefonické pripojenie na internet za paušálny poplatok (bez ohľadu na dĺžku pripojenia), ako aj povinnosť sprístupňovať miestne vedenia konkurencii. Toto však v činnosti slovenského regulátora, teda Telekomunikačného úradu SR, úplne absentuje. Preto je potrebné čo najskôr novelizovať telekomunikačný zákon č. 195/2000 a vytvorenie konkurenčného prostredia v telekomunikačných službách. Dôsledkom by malo byť rýchlejšie a cenovo dostupnejšie pripojenie do siete internetu. V Nemecku má po liberalizácii telekomunikačného trhu Deutsche Telekom povinnosť prenajímať miestne telekomunikačné okruhy mesačne v prepočte asi za 560 korún. Na Slovensku je to približne desaťnásobne viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Gestá a činy

Vláda v júni tohto roka deklarovala pripojenie Slovenska k iniciatíve Europe Plus, alebo to bolo len plané gesto Mikuláša Dzurindu pred summitom Európskej únie v Göteborgu? Minister Milan Ftáčnik vyhlásil, že v oblasti informačnej spoločnosti: „Chceme jednoducho patriť medzi krajiny, ktoré budú vyspelé z hľadiska schopnosti zvládnuť informačné a komunikačné technológie, a chceme pre to urobiť konkrétne kroky“ No zatiaľ tomu nič nenasvedčuje, pretože táto vláda vlastne za tri roky vládnutia v oblasti budovania informačnej spoločnosti de facto neurobila absolútne nič. Nehovoriac o nejakých projektoch, resp. konkrétnych opatreniach. Vláda nebola schopná za tri roky spracovať ani dokument Národná stratégia rozvoja informačnej spoločnosti, na ktorý nie sú potrebné v podstate žiadne peniaze, prípadne politická dohoda. Nehovoriac už o ďalších dokumentoch, akčných plánoch atď.

SkryťVypnúť reklamu

O úniku informatikov do západnej Európy sa veľa popísalo, ale v podstate nič neurobilo, aby sme aspoň časť týchto ľudí udržali na Slovensku. Táto naša nedbanlivosť sa nám môže stať osudnou v budúcnosti. Keď sa konečne prebudíme z tvrdého spánku a budeme týchto ľudí potrebovať doma, bude neskoro. Situáciu netreba podceňovať. Pretože napríklad Nemecko udelilo pre informatikov 20-tisíc zelených kariet. Predpokladá sa, že potreba informatikov bude stále narastať a len Veľká Británia bude hľadať asi 50-tisíc odborníkov, Francúzsko asi 30 až 40-tisíc a rovnaký počet sa odhaduje aj v Taliansku. USA ani nespomínam, pretože to je vlastne jama bez dna a ich potreba sa odhaduje ešte o rád vyššie ako vo vyspelých európskych krajinách. Tieto krajiny nebudú musieť vynaložiť v podstate ani korunu na výchovu týchto odborníkov. Nad týmito problémami sa zatiaľ u nás vážne nikto nezamýšľa. Pritom to môže byť jeden z momentov ktoré ovplyvňujú vízie a trendy slovenskej ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu

Príkladov je dosť

Príkladov vo svete je viac, a treba si len ten správny vybrať a prispôsobiť ho slovenským podmienkam. Konečne by sa po rozkrádaní v predchádzajúcom období transformovalo slovenské ekonomické prostredie a konečne sa začalo reálne zhodnocovať to najcennejšie – vzdelanostný a intelektuálny potenciál všetkých generácií nášho národa. Aj napriek tomu, že sme už veľa času premeškali, ešte stále zostáva iskierka nádeje. Nová ekonomika je vlastne ekonomikou technológií a tá je dnes katalizátorom – motorom všetkých procesov, ktoré vidíme vo svetovej ekonomike. Hlavné ťažiská novej ekonomiky by sa stručne dali zhrnúť do oblastí: legislatíva, vládna podpora, liberalizácia trhu, rozvoj služieb, adaptácia podnikov, príprava používateľov. To je stručný zoznam najdôležitejších podmienok, ktorých splnenie nakoniec ukáže cestu Slovensku k novej ekonomike a informačnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

ĽUBOMÍR ŠIMKO

(Autor je dlhoročným pracovníkom v oblasti telekomunikácií a informatiky)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 681
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 468
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 448
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 454
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 580
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu