
Predstavitelia amerického námorníctva sa ospravedlňujú rodinám obetí z japonskej rybárskej lode. FOTO - REUTERS
i potopila a deväť z 35 ľudí, ktorí boli na jej palube, je doteraz nezvestných.
Hnev smútiacich Japoncov sa najskôr obrátil proti Američanom. Analytici opakujú, že už i tak naštrbené vzťahy sú ohrozené. Nevylepšil ich pravdepodobne ani prezident George Bush, ktorý sa Japoncom ospravedlnil.
Pár dní po nehode Japonci vyrukovali aj s kritikou vlastného premiéra. Joširó Mori bude musieť vysvetliť, prečo po tragickej havárii neukončil rozohranú partiu golfu. Mori sa bráni tvrdením, že nevidel dôvod šíriť paniku. Preto ešte hodinu a pol po správe o nehode pokojne posielal loptičky do jamiek. Mimochodom, zachoval sa veľmi podobne ako ruský prezident Vladimir Putin, ktorý najprv nepovažoval katastrofu ponorky Kursk so 118 námorníkmi na palube za dôvod, aby prerušil dovolenku pri Čiernom mori.
Rodinám deviatich ľudí, ktorí zostali zrejme uväznení v podpalubí potopenej lode, vysvetlí Mori svoj postoj len ťažko. Štyria z nich mali len sedemnásť a boli na školskom výcviku. Podľa BBC je dnes Mori jedným z najnepopulárnejších premiérov v celej histórii. Za necelý rok, čo je pri moci, opustili jeho vládu pre škandály už traja ministri.
Dôvodom na zlosť nie je len premiérov golf. Celá nehoda sa stále viac zamotáva. Dodnes nie je jasné, prečo americká vojenská ponorka rybárov nezaregistrovala. Nemenovaný predstaviteľ Pentagonu pre agentúru AP povedal, že pri riadení ponorky bol jeden civilista. Nehodu vraj nespôsobil: „Civilista udržoval plavidlo v stabilnom smere a vo chvíli, keď ponorka smerovala hore, len držal kormidlo.“ Podľa denníka Washington Post boli pri riadení dvaja civilisti. Obsadili dve z troch hlavných kontrolných stanovíšť. A na palube ich bolo ešte štrnásť.
Hovorca amerického námorníctva Greg Smith tvrdí, že civilisti nie sú v takejto ponorke žiadnou raritou. Nezvyčajné vraj nie je ani to, ak pri riadení nesedí muž v uniforme - pri civilovi totiž vždy stojí kvalifikovaný člen posádky. „Civilista nevykonáva žiadnu akciu, ktorú nerozkáže veliaci dôstojník,“ povedal Smith.
Odborníci však pripúšťajú, že nevojaci mohli prekážať pri komunikácii dôstojníkov alebo rozptýliť ich pozornosť. Aj preto vraj veliteľ možno dôkladne neskontroloval hladinu a japonskú loď nezbadal. (kos)