Súboj medzi dvoma hlavnými favoritmi volieb, prezidentom Jacquom Chiracom (RPR) a premiérom Lionelom Jospinom (PS) sa tiahne v pozadí celého ich „spolužitia“ (situácie, keď je prezident a premiér vo Francúzsku z opačného politického tábora). Doteraz však navonok vedeli vždy prezentovať „prímerie“, ktoré od nich vyžaduje „spoločný záujem Francúzska“. Spor sa však s blížiacim sa dátumom volieb čoraz viac vyostruje.
JACQUES CHIRAC – Napriek sérii korupčných afér, ktoré sa spájajú hlavne s jeho pôsobením na čele parížskej radnice, vedie prieskumy verejnej mienky. Jeho popularite neuškodilo to, že vytrvalo odmieta predvolania sudcov, ktorí sa snažili donútiť ho vypovedať aspoň ako svedka – či už ide o mŕtve duše na zoznamoch voličov RPR, alebo o financovanie strany z provízií za lukratívne štátne zákazky.
LIONEL JOSPIN – Jeho najlepšou kampaňou bude, keď si poradí s riešením problémov, ktoré trápia Francúzsko – predovšetkým s prudko rastúcou kriminalitou. V poslednom období sa proti nemu obrátili aj ekonomické ukazovatele, ktoré boli pýchou jeho vlády: nezamestnanosť, ktorá poklesla o štyri percentá, no začala pomaly rásť, a ekonomický rast sa spomalil. Ani sociálne kroky jeho vlády – skrátenie pracovného času alebo určenie mantinelov pre veľké formy – neboli prijaté jednoznačne pozitívne.
JEAN-PIERRE CHEVÉNEMENT – Najväčšou ambíciou menších strán je prezentovať „tretieho muža volieb“, keďže súboj o prvé dve priečky zrejme neovplyvnia. To sa môže hodiť pri parlamentných voľbách, ktoré sa teraz konajú v tom istom čase ako prezidentské. Chevénementov bombastický nástup minulý týždeň však s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodol o súboji o „tretieho muža“, ktorým sa prezentovali Francois Bayrou (UDF) i liberál Alain Madelin. Do kampane vstúpil s myšlienkou alternatívy k dvojpólovému systému, z ktorého sa podľa neho Francúzsko musí vytrhnúť, aby sa zachovala demokracia. Cestu prijateľnú pre „všetkých“ Francúzov, ktorí sa delia na tábor pravice a ľavice. (kl)